FOTOMUUSEUMI GALERII LEE

Grupinäitus “Elukogemus”

avatakse 09.03 kell 17:00

avatud 09.03-02.04.2017

Kuraator Kaupo Kikkas
Autorid: Andres Putting, Silvia Pärmann, Aivar Pihelgas, Jaan Künnap, Renee Altrov, Temuri Hvingija, Annika Metsla, Toomas Luhaäär, Stina Kase, Tõnu Noorits, Kaupo Kikkas, Kalju Suur, Harald  Leppikson, Carl Sarap.

Elukogemust ei ole võimalik osta, külge valetada ega maskina ette panna. Elukogemust ennast on võimatu visuaalselt kujutada ja see saab nähtavaks vaid läbi inimese, kelle sisse ta aastate jooksul piisk-piisana koguneb.

Kunagi kommenteeris üks fotograaf mehe portreed vaadates: “this face is like a roadmap of his life”*. Tollel hetkel kiiruga öeldud lause on pannud mind aastate jooksul paljutki teisiti vaatama. Tavapäraselt väljendatakse elukogemust ikka jutus või kirjasõnas, vaikimisi eeldatakse justkui seal peaks alati olema mingi tarkus või õpetus. Mind aga võlub elukogemuse väljendus pildis, mis muudab selle hoopis abstraktsemaks. Siit on kadunud kohustuslikud õpetussõnad, faktid ja kontekst ning seeläbi kasvab see millekski hoopis enamaks ning lõputult tõlgendatavaks. Elukogemusest saab unikaalne kood, aegade ja keelte ülene -  ühe inimese elu visuaalne atlas.

Kui hakkasin seda näitust kokku panema, siis ülesande püstitus fotograafidele oli maksimaalselt lihtne. See on kui etüüd ette antud teemal, väljendada elukogemust läbi ühe mehe portree. On põnev vaadata, kuidas leiame piltidelt sarnaseid jooni, mida võiks üldistavalt nimetada stereotüüpseks elukogenud mehe tunnusteks, mis sinna aeg on tekitanud. Sinna kõrvale joonistuvad aga isiklikud ja detailsemad elemendid, mis muudavad kõik elud ja portreed unikaalseks. Kolmas võtmeelement on teiselpool kaamerat – olgu teema ette antud või mitte, on objektiiv ja mõte selle taga alati kuhugi suunatud. Miks fotograaf just selle inimese ja pildi valis? Kes see inimene võiks olla? Mida ta teeb ja mis elu ta on elanud?

Kutsusin näitusel osalema võimalikult erinevad fotograafid. Peale selle, et nende tööd on mulle teada, ühendab neid minu jaoks austus ja lugupidamine fotograafiasse ja inimesse nende objektiivi ees. Portreteerimine on alati vastutus ja vähe on olukordi, kus inimene on nii kaitsetu kui seistes objektiivi ees ja oodates “lasku”. Valisin maksimaalselt erinevad isiksused, erineva taustaga ja erinevas vanuses, kes esindavad kõige erinevamaid fotovaldkondi. Lisasin tänapäevastele fotograafidele kolme juba meie hulgast lahkunud Eesti legendaarse fotograafi tööd, fantaseerides, kuidas nemad antud teemale oleksid lähenenud. 

Kaupo Kikkas

*nägu nagu tema elu maanteeatlas

Näituse teoks saamist toetasid Restoran Al Bastione ja Diesel Arts

——————————————————

Fotomuuseumi juhtivkuraator Anneli Jalava

Info näituste kohta või galerii kasutamise soovi korral pöörduda anneli.jalava (ät) linnamuuseum.ee, 644 5234, 58558030

——————————————————

Lahtiolekuajad

K-E 10.30-18.00 (piletite müük kuni 17.30)

T suletud

Fotokelder Lee ajalugu

Fotokelder sündis Peeter Toominga algatusel 1992. aasta detsembris. Raevangla ehk tulevase Fotomuuseumi esimesel korrusel oli fotoajaloo ekspositsioon juba olemas, kuid keldrid polnud seni kasutust leidnud. Tooming tegi ettepaneku avada ühes keldris väike galerii, kus saaks tutvuda kaasaegse fotoeluga. See oli suurepärane algatus, mis sobis hästi muuseumi tulevikuplaanidega. Galeriile pani Tooming nime oma tütre Lee järgi.
Galerii avati 1993. aasta jaanuaris Ann Tenno isikunäitusega. Esialgu polnud näituste väljanägemine väga oluline. Põhiline oli sisu. Fantaasia ja hasart olid algusaastate märksõnad. Väljapeetud galerii sündis hiljem, aga mängulust pole ka praegu tabu.
Täna on Leel uus nägu. 20 aastat tõsist tööd on muutnud tema ilme soliidsemaks. Fotomuuseumi näitusesaalil peavadki olema nõudlikud kuraatorid ja latt kõrgel. Siiani on Tallinna Linnamuuseumile kuuluv Fotomuuseum pakkunud esinemisvõimalusi tasuta, et ärgitada algajaid, motiveerida meistreid ning korraldada ka fotoajaloo väljapanekuid. Lee ei pretendeeri kommertsedule, vaid ootab kõiki fotograafiasse kiindunuid.

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.