Toimunud

Fotomuuseumi koolivaheaja eri!

Tule osale 4.- 8.01 „Kaherattalised Eestimaa teedel“ otsimismängus ja võida auhind.

Lisaks Fotomuuseumi püsiekspositsioon, näitused galeriis ja projektiruumis.

Osalemine muuseumipiletiga.

Soovijad saavad valmistada fotograafilise käejälje trükiga foto.*

*Käejälje trükki saab teha kolmapäeval, neljapäeval ja reedel.

RAEVANGLA SEINAD SOSISTAVAD SALADUSI

26.11.2016

Peale suvele omast melu on vanalinna taas saabumas hämar talv koos hääli summutava lumevaibaga. Kella 12.00 kuni 19.00 on Fotomuuseumi külastajatel võimalus silmad sulgeda ja kuulata, mida räägivad meile peaaegu 700 aastat vanad raevangla paksud paeseinad. Kell 15.00 ja 17.00 toimuvatel taskulambiekskursioonidel jutustatakse põnevaid lugusid. Külastajaid oodatakse muuseumiga tutvuma ka omal käel, kuna kõigil maja neljal korrusel toimuvad erinevad tegevused. Ürituse raames toimub ka ühepäevane pop-up näitus “Parafotograafia”.

Dan Mikkin “Tosin, ehk mulje Tallinna linnast maikuus 1998 ja maikuus 2010″

1998 aasta mais käisin metoodiliselt (meetod ise oli küll täiesti subjektiivne) mööda Tallinna ringi, nimetu seebikas käes, ja jäädvustasin kodulinna. Plaan oli selline – saab mis saab, tosina aasta pärast käin kõik need kohad uuesti läbi ja võtan uuesti üles.

Nii saigi – sel kevadel ristlesin kuu aja jooksul vana fotoalbumi seltsis, seekord relvastatud korraliku statiivi ning vananemismärke ilmutava digipeegliga Nikon D70. Õige rakurssi tuvastamine oli seiklus omaette, mõnel puhul polnud seda võimalik taastadagi.

Eesmärk oli talletada linna muutumist üsna lühikese aja jooksul – ning kohati tegi Tallinn uskumatuid metamorfoose. Mõnel pool aga ootavad augud alles täitmist.

—————————————————————————————————

Kaido Haagen

“Mandala”

24.03.-24.04.2016

“Mandala”

Neljapäeval, 24. märtsil kell 17.00, avatakse Fotomuuseumi galeriis “Lee” fotograaf Kaido Haageni uus näitus „Mandala +“.

Märtsis 50-ndat sünnipäeva tähistav Kaido Haagen toob vaatajate ette kaks iseseisvat pildikomplekti, mille seob tervikuks autorile aastaid huvi pakkunud vormi temaatika. Näitusekomplet “Mandala” kujutab ebatraditsioonilisel moel mandala vormis Eesti tuulikuid. “Ferrum” koosneb Atlandi ookeanis paikneva Roheneeme saarte vanane soolalaevade mustritest.

Arhitektuurifotograafina kuulsust kogunud Haagenile on viimased aastad ka kunstiliselt väga viljakad olnud. Mitmed auhinnad ja tunnustused nimekatelt võistlustelt ja aktiivne näitusetegevus. Nii on ka “Mandala+” autorile selle aasta juba teine isikunäitus.

Lisaks arhitektuurifotole tegeleb Kaido Haagen allveefotograafiaga.

—————————————————————————————————

Vivian Ainsalu

“Terra incognita”

18.02.-21.03.2016

“Terra incognita”

Näitus koondab Vivan Ainsalu viimastel aastatel valminud portreesid ja aktifotosid. Suures osas mustvalgele filmile pildistatud näituse seob suurepäraseks tervikuks autori lummav ja salapärane pildikeel. Kord kaldudes fantastikasse, kord vaadates tagasi justkui fotograafia algusaegadesse uitab autor koos modellidega salapärastel maastikel, kus lugu ja keskkond on sama olulised kui modelli isik.

…”Terra incognita”
End mu kaamera ette usaldanud inimene on minu jaoks terra incognita – tundmatu maa. Valgete kaardistamata aladega salapärane tundmatus, kus võivad laiutada kardetavad lohed või hoopis midagi eriliselt õrna ja kaunist. Kuigi avastusretk mööda näojooni ja kehakumerusi on tundmatuse tõttu esiti heidutav, jääb alati peale lootus näha selle erakordset ilu…

Vivan Ainsalu on pälvinud oma töödega korduvaid tunnustusi erinevatelt fotovõistlustelt. Aasta Portreefoto esikoht, Fotokunstiühingu aasta näitus-konkursi esikoht, lisaks Peeter Toominga fotopreemia ja mitmed tunnustused välismaalt rahvusvahelistelt konkurssitelt.
Fotomuuseum asub Tallinnas aadressil Raekoja 4/6. Fotonäitus “Terra incognita” on galeriis avatud kuni 21. märtsini.

—————————————————————————————————

Luuleõhtu: Eelika Laane “Südamehääl”

Luuleõhtu: Eelika Laane “Südamehääl”

Ootame Teid 02.detsembril Fotomuuseumisse Eelika Laane luulekogu “Südamehääl” esitlusele, ettelugemusele ning meeldivale luulearutelu õhtupoolikule. “Luulekogumik “Südamehääl” on Eelika Laane teine kogu, milles luuletaja, suunates pilgu endasse, kõneldes oma sisemise lapsega, väljendab armastust ja austust looduse vastu.Luuleõhtu toimub meie aastanäituse „Varjust välja. Eesti esimesed naisfotograafid“ ruumis.

Su vaikuses, seal
kõlab muusika – ning nii
ma usun tõde…


Autor Eelika Laane on sündinud 1984. aastal,
lõpetanud O. Lutsu Palamuse Gümnaasiumi ning
õppinud Tartu Ülikoolis klassiõpetajaks, töötanud
7 aastat õpetajana, tegelenud tantsimise, laulmise
ning maalimisega, juhendanud näite- ja tantsuringe,
kirjutanud projekte ning viinud läbi nii rahvusvahelisi kui
ka Eesti siseseid koolitusi.
Luuletusi on ta kirjutanud lapsepõlvest alates, sest
see on loov eneseväljendusviis, mis kuulub ta
fantaasiarikkasse igapäevaellu ning ilma milleta
ta ei õitseks nii kauni lillena kogu maailma AJALE.
” Aegade kutse” on autori esimene luulekogu.

http://laane-haldja.blogspot.com.ee/2015/11/sest-lauka-taga-peidus-olla-voib.html

Üritus on tasuta.

Kohapeal on võimalik osta sularahas autori luulekogu “Südamehääl”

http://www.rahvaraamat.ee/p/südamehääl/720134/et?isbn=9789949973101

—————————————————————————————————

Eduard Zentšik ja Viktor Ginsburg “Mängumaailm”

Eduard Zentšik

Viktor Ginsburg

“Mängumaailm” on rahvusvaheline fotograafiaprojekt, mis uurib ülemaailmse arhitektuuri šedöövreid ja kannab need üle teise mõõtmesse ning avab uue vaate arhitektuurile. Kogu maailma unikaalsed arhitektuursed mälestusmärgid Victor Ginzburgi fotodel hakkavad kõnelema Eesti arhitektuuriga Eduard Zentšiku fotodel. Vaimustavas dialoogis sünnib uus maailmapilt, mis loodud plastikust lomo kaamerate abil. Plastikust nö. Mängukaamerad, Holga ja Diana, muudavad meie planeedi mänguplaneediks, lähedaseks ja sõbralikuks. Sellisel moel võib haaramatu maailm mahtuda Fotomuuseumi galeriisse ning igaüks võib saada lähedasemaks Eesti, Euroopa või Ameerika arhitektuuriga.

MÖÖDUNUD ÜRITUSED:

Peeter Sirge vestlusõhtu


Peeter Sirge vestlusõhtu.

21. oktoobril algusega 17.30 toimub Fotomuuseumis „MAASTIKUD III“ näituse autori Peeter Sirge vestlusõhtu. Vestlusõhtu alguses saab koos autoriga vaadata hetkel Fotomuuseumi galeriis eksponeeritavat näitust „MAASTIKUD III“ ning kuulda piltide saamislugu.
Ühtlasi näitab Peeter Sirge üritusel oma varasemaid paberile tehtud fotosid, sealhulgas ka toonitud fotosid ning räägib täpsemalt toonimise protsessist. Ka võtab Peeter Sirge kaasa oma enda meisterdatud DYI kaamerad ning räägib täpsemalt kaamerate ehitamisest.
Valikut kaameratest saab näha siin:
http://peetersirge.ee/kaamerad/diy.php

Üritus on tasuta.
Fotomuuseum asub Raekoja taga aadressil Raekoja tn 4/6

—————————————————————————————————

Ambrotüübi valmistamine Fotomuuseumis


Ambrotüübi valmistamise õpituba.

Tule 4.oktoobril Fotomuuseumisse ja lase teha endast väga huvitav portree. Tegemist on ajalooliselt teise pilditegemisprotsessi Ambrotüübiga.
Ambrotüüp on märgkolloodiummenetluse teel saadud nõrgalt alasäritatud negatiivkujutis klaasil, mis mustale taustale paigutatuna näib positiivkujutisena. Ambrotüüpia oli levinud fotomenetlus 1850. aastate keskpaigast kuni 1870. aastateni, pakkudes konkurentsi esimesele laiemalt levinud fotomenetlusele – 1839. aastal avalikustatud dagerrotüüpiale.

Fotograafiks on andekas Tarmo Virves, kes pildi tegemise protsessi juures ka koos Fotomuuseumi töötaja Merili Reinpaluga selgitab, kuidas foto valmib.

Protsessi kirjeldus toimub eesti keeles.

Üritusel on kohtade arv piiratud (10)! (Ambrotüüpide tegemise jaoks on kõik osalejad kahjuks juba registreeritud! Teisi ootame õpitoale pealtvaatajateks)
Eelregistreerimine: merili.reinpalu@linnamuuseum.ee

Osavõtt 26 € sularahas (sisaldab muuseumipiletit, ürituse ajal võimalik muuseumis ringi vaadata)

Järgnevast lingist avaneb tutvustav video, kuidas fotograaf Tarmo Virves valmistab Ambrotüüpi: https://vimeo.com/118302613

Fotomuuseum asub Raekoja tn 4/6, Tallinn

—————————————————————————————————

Tallinna Linnamuuseumi infopäev õpetajatele

Tallinna Linnamuuseumi infopäev õpetajatele

11. september kell 11.00-17.00

Vene tänav 17

Infopäeval on esindatud on kõik Tallinna Linnamuuseumi filiaalid, päeva jooksul jagatakse infot muuseumide haridustööst, samuti toimuvad muuseumide haridusprogrammide esitlused:

12.00 Peeter I majamuuseum ja Fotomuuseum

13.00 Kiek in de Kök ja Bastionikäigud ja Neitsitorni muuseumkohvik

14.00 Kalamaja Lastemuuseum Miiamilla ja Kadrioru Lastemuuseum Miiamilla,

15.00 A. H. Tammsaare muuseum ja E. Vilde muuseum

16.00 Tallinna Linnamuuseum, keskaegne kaupmehemaja

Kaetud on kohvilaud. Lisaks saavad kõik õpetajad priipääsme, millega saab külastada kõiki Tallinna Linnamuuseumi filiaale vahemikus 11. september – 20. september 2015.

Üritus on kõigile õpetajatele TASUTA!

Palume end registreerida aadressil: linnamuuseum@linnamuuseum.ee või telefonil 6155193

—————————————————————————————————

Jako Krull “Margus”

Jako Krull “Margus”

6. augustil, kell 17.00 avatakse Fotomuuseumi galeriis Lee noore fotokunstniku Jako Krulli esimene personaalnäitus “Margus”.

Autor on dokumenteerinud kolme aasta vältel noort meest Margust, kelle tõekspidamised ja elustiil erineb suuresti väljakujunenud normidest. Margus ei aktsepteeri raha olemasolu ja nii elab ta erinevates inimeste poolt maha jäetud paikades nii Eestis kui Londonis.

“Margus erineb tavakodanikust üsna palju – nimelt on tema lahti öelnud sellest, mille nimel enamus meist tööd teevad – rahast. Jah, võib-olla pole raha kõigi esmane ja lõplik eesmärk, kuid nagu Eesti vanasõnagi ütleb – raha paneb rattad käima. Millega siis tema enda rattaid käima paneb, kui mitte rahaga? Margus ise ütleb, et tema elu eesmärgiks on maailma parandada. Näiteks on Margus üritanud aastate jooksul välja töötada moodust kuidas ühendada kõiki maailma uskusid.”

Jako Krullil on haruldane dokumenteerimise tunnetus, mis kaotab tema ja subjekti vahel sisuliselt kõik piirid. Nii on kaamerasilm tunnistajaks isiklikele hetkedele, mis annavad suurepäraselt edasi erilise loo. Väärtust lisab projekti pikaajalisus ja erinevad võttepaigad, mis loovad vaatajas selgelt tunde Marguse elu erinevatest peatükkidest. Autor on kasutanud fotomeediumina negatiivfilmi ja väga otsekohest dokumenteerimisstiilis, mis välistab konstruktsioonid ja igasuguse ülekomponeerituse. Tulemus on haruldaselt otsekohene ja siiras.

Jako Krull (s.1995 ) on Eesti noor fotograaf ja operaator, ta õpib filmikunsti Balti Filmi- ja Meediakoolis ja on filminud operaatorina mitmeid seriaale ja dokumentaalfilme.

Avatud kuni 21.september

—————————————————————————————————

Luuleõhtu: Eelika Laane “Aegade kutse”

Luuleõhtu: Eelika Laane “Aegade kutse”

Ootame Teid 29.juulil Fotomuuseumisse Eelika Laane luulekogu “Aegade kutse” esitlusele, ettelugemusele ning meelduvale luulearutelu õhtupoolikule. Luuleõhtu toimub meie aastanäituse „Varjust välja. Eesti esimesed naisfotograafid“ ruumis.

Mõned elud on ühenduses

üle aegade…

neid ühendab AEGADE KUTSE

selleks ettenähtud

õigel hetkel,

mil nad lõpuks

saavad võimaluse

ja loa kohtuda.

Autor Eelika Laane on sündinud 1984. aastal,

lõpetanud O. Lutsu Palamuse Gümnaasiumi ning

õppinud Tartu Ülikoolis klassiõpetajaks, töötanud

7 aastat õpetajana, tegelenud tantsimise, laulmise

ning maalimisega, juhendanud näite- ja tantsuringe,

kirjutanud projekte ning viinud läbi nii rahvusvahelisi kui

ka Eesti siseseid koolitusi.

Luuletusi on ta kirjutanud lapsepõlvest alates, sest

see on loov eneseväljendusviis, mis kuulub ta

fantaasiarikkasse igapäevaellu ning ilma milleta

ta ei õitseks nii kauni lillena kogu maailma AJALE.

” Aegade kutse” on autori esimene luulekogu.

http://laane-haldja.blogspot.com/2015/06/etuudikunstnik.html

Üritus on tasuta.

Kohapeal on võimalik osta sularahas autori luulekogu „Aegade kutse“

—————————————————————————————————

Anita Anti „Jalutuskäik muinasjutus“

„The Magical Fairy Tale“

Anita Anti „The Magical Fairy Tale“!

Inspireerituna muinasjuttudest üle maailma teeb Ukraina fotograaf Anita Anti kauneid portreesid naistest ja loomadest metsas. Pildid lausa pulbitsevad maagilisest energiast ja melanhooliast .

Anita Anti on iseõppinud fotoartist Ukrainast, kes hiljuti kolis elama New Yorki. Ta on fotograafiaga tegelenud alates 2009. aastast. Kirg fotograafia vastu algas ootamatult, kui ta asus ümbritsevat maailma pildistama. Kõik oskused ja inspiratsiooni omandas ta sotsiaalmeediast ja fotograafia foorumitest. Poolteist aastat hiljem hakkas ta looma kunstilisi naisportreesid, mis on senini jäänud tema põhisuunaks. Anita pildid on muinasjutulised, müstilised, naiselikud, haprad ja mõtlema panevad. Tema fotod jutustavad alati mõne huvitava loo. Installatsioonid, kostüümid ja photoshop’i manipulatsioonid aitavad tema fantaasiad kunstiteostes ellu.

Fotomuuseum tänab: Ukraina Kultuurikeskus, Andres Toodo, Reelika Ränk

Näitus on Fotomuuseumi õdusas hoovis avatud suve lõpuni.

We welcome you to a new exhibition on June 18 at 17.30 in The Photo Museums mystic Photoyard.

Anita Anti’s exhibition „The Magical Fairy Tale“

Inspired by fairytales from around the world, Anita Anti, a Ukrainian photographer, takes beautiful portraits of women and animals in forests that seem to pulsate with magical energy and melancholy.

Anita Anti is a self-taught photo artist from Ukraine who recently moved to New York, USA. She has been into photography since 2009. Her passion for photography started rather unexpectedly. She fell in love with it and started shooting the world around her – gaining all her knowledge and inspiration through social media and online photography communities. A year-and-a-half later, she started creating fine art female portraits, which is still her main subject today. Anitas images are fairytale-like, mystic, feminine, fragile and thoughtful. Her silent pictures tell a story. Installations, costumes and Photoshop manipulation help to embody her fantasies into a finished piece of art.

Exhibition is opened until the end of summer.

—————————————————————————————————

Fotomuuseumi tikutopsikaamerate õpituba Vanalinna päevadel


Fotomuuseumi tikutopsikaamerate õpituba Vanalinna päevadel

Tule Vanalinna päevade raames toimuvale üritusele kolmapäeval 03.juunil kell 17.30 Fotomuuseumisse ja saa osa võimalusest meisterdada omale lihtsate vahenditega fotoaparaat. Kaamera valmistatakse tikutopsist ning pildi jäädvustamiseks kasutatakse tavalist 35 mm filmi. Aparaadi valmistamisega saab hakkama igaüks, kel pealehakkamist. Tegemist on miniatuurse pinholekaameraga, millega võimalus isikupäraseid fotosid teha.

Võimalusel võta kaasa tikutops. Kohapealt saab osta filmirulli, ainult sularahas ( hind 2 €).

Õpituba toimub eesti keeles ning seda viib läbi Merili Reinpalu Fotomuuseumist.

Sissepääs muuseumipiletiga (2€) .

3. juuni 2015. a. kell 17:30

Kohtade arv piiratud (20)!
Eelregistreerimine
foto@linnamuuseum.ee või telefonil Tel: +37258558030

—————————————————————————————————

Fotojaht Tallinna vanalinnas


Fotojaht Tallinna vanalinnas

Vanalinna päevade raames toimub Fotomuuseumi korraldatud põnev fotojaht. Fotojahil tuleb kaardi abiga ja piltide järgi üles leida 5-7 kohta Tallinna vanalinnas. Õige koha üles leidmisel tuleb sellest ise teha foto. Lisaks on ette antud ka lõbus ülesanne või mõttetera, mida pildiga edasi anda. Pilte võib teha nii mobiili- (iphone-i puhul palume usb juhe kaasa võtta) kui kaameraga. Vahend pildistamiseks peaks endal kaasas olema. Üritus algab kogunemisega Fotomuuseumis, kus antakse kätte kaardid ning pildid . Pärast pildistamist on uuesti kogunemine Fotomuuseumis, kus pildid üle vaadatakse ja parimatele auhinnad jagatakse.

Kuna fotojaht toimub võistkonnas, siis võta kaasa ka tore sõber või seltskond, et oleks veelgi lõbusam.

Fotojaht toimub eesti keeles ning seda viib läbi Merili Reinpalu Fotomuuseumist.

Üritus on tasuta.

31. mai 2015. a. kell 13:00

Kohtade arv piiratud (30)!
Eelregistreerimine
foto@linnamuuseum.ee või telefonil Tel: +37258558030

Fotomuuseum asub Raekoja tn 4/6, Tallinn

—————————————————————————————————

Ferrotüüpide valmistamine Vanalinna Päevadel


Ferrotüüpide valmistamine Vanalinna Päevadel

Vanalinna päevade raames on Fotomuuseumis võimalik lasta teha endast väga huvitav portree. Tegemist on ajalooliselt kolmanda pilditegemisprotsessi Ferrotüübiga. Ferrotüüp on märgkolloodiummenetluse teel saadud nõrgalt alasäritatud negatiivkujutis musta värvi või tumeda lakiga kaetud metallplaadil. Ferrotüüpide abil jõudsid fotod esimest korda ka nende inimeste igapäevaellu, kes ei olnud end varem pildistada lasknud, sest ferrotüüpe valmistati suhteliselt odava hinnaga ka laatadel ja tänaval.

Fotograafiks on andekas Tarmo Virves, kes pildi tegemise protsessi juures ka koos Fotomuuseumi töötaja Merili Reinpaluga selgitab, kuidas foto valmib.

Protsessi kirjeldus toimub eesti keeles.

Järgnevast lingist avaneb tutvustav video, kuidas Tarmo Virves valmistab Ambrotüüpi, Ferrotüübile eelnenud protsessi: https://vimeo.com/118302613

30. mai 2015. a. kell 12:00

Üritusel on kohtade arv piiratud (15)!
Eelregistreerimine: foto@linnamuuseum.ee või telefonil tel: +37258558030

Osavõtt 2 € (muuseumipileti maksumus, ürituse ajal võimalik muuseumis ringi vaadata)

Fotomuuseum asub Raekoja tn 4/6, Tallinn

—————————————————————————————————

Tallinna päev Fotomuuseumis

12.00 Fotokeldris Lee tutvustab näitust “Elu trammis. Tallinn-Helsingi” kuraator Kaupo Kikkas.

17.00 Fotopööningul filmi vaatamine. Dokumentaal “Eugene ja Berenice – linnafotograafia pioneerid”


Film “Eugene ja Berenice – linnafotograafia pioneerid”
Film näitab 1920. aastatel kohtunud kahe fotograafi Berenice Abbott’i (1989–1991) Eugène Atget’ (1857–1927) loomingut suurlinnadest. Atget oli 20. sajandi alguse Pariisi linnafotograaf ja Abbot talletas fotograafia ajalukku 1930. aastate New Yorgi. Abbot’i võib ühtlasi pidada Atget’ mantlipärijaks, tema arhiivi päästjaks ja publitseerijaks. Armsas võtmes vaatajateni toodud dokumentaal sisaldab rohkesti hinnalist visuaalset arhiivimaterjali kahe suurlinna kohta nende hiilgusaegadel.
Režissöör Michael House

NB! Film on inglise keeles.

http://www.imdb.com/title/tt1593675/

Fotomuuseum tänab Kumu kunstimuuseumi ja Mare Pedanikku.

—————————————————————————————————

Näitus “Elu trammis. Tallinn-Helsingi”

“Elu trammis. Tallinn-Helsingi”
Fotomuuseumi galerii Lee

Soome autorite spetsiaalselt Fotomuuseumi galeriile Lee tehtud näitusel eksponeeritakse kahe pealinna, Helsingi ja Tallinna, trammikultuuri.

Soome fotograafid Tuula Heikkinen (Espo) ja Aija Lehtonen (Helsingi) on pildistanud tramme seest ja väljast ning püüdnud talletada ühistranspordis sõitvate inimeste emotsioone. Piltidele on jäädvustatud trammis sõitvad inimesed ja trammid erinevatel aastaaegadel. Piltidel on trammireisijate argised tegevused ja linnamiljöö rööbastes kulgevates trammides. Näitus pakub huvitava sisekaemuse kahe linna argipäeva Soome lahe kummalgi poolel.

Avatud 22.04.-26.05.2015
Fotomuuseumi galerii Lee

—————————————————————————————————

Fotomuuseumi näitus „Aegna merekindlus

- unustatud suurtükipositsioonid Tallinna kesklinnas“ tänasest Harjumaa Muuseumis.

Fotomuuseumi näitus „Aegna merekindlus

Fotomuuseumi näitusel „Aegna merekindlus saab näha Aegna saart tema hiilgeaegadel, kui praeguseks looduse rüppe vajunud saarel käis sõjaline tegevus. Lugu on vägevast merekindlusest, mille rajamist alustati Vene tsaaririigi korra ajal Peeter Suure Merekindluse ühe osana.

Näitusel „Aegna merekindlus – unustatud suurtükipositsioonid Tallinna kesklinnas“ vaadeldakse Aegnat, kui iseseisvunud Eesti Vabariigi merekindlust. Lisaks saab teada merekindluses teeninud meeste lugusid.

1918. aasta veebruaris pommitasid saksa väed Aegna saarel asuvat patareid ja mehitasid selle päevad hiljem. Kui sõda oli lõppenud, asusid sama aasta novembris saarele iseseisva Eesti Vabariigi kaitseliitlased.
1940. aastal olid Eesti sõjaväelased Aegna saarel valmis vastu hakkama Punaarmeele, tulistades enne vastaste dessanti isegi hoiatuslasu, kuid vastuhakk kästi lõpetada. Eesti mehed teenisid Aegna merekindluses sama aasta 17. juunini, mil saare mehitas Punaarmee. Edasi vajus kunagine sõjaväesaar unustusse. Praegu kuulub Aegna saar Tallinna kesklinnavalitsuse haldusalasse.

Harjumaa Muuseum
Linnuse 9
76608 Keila

Telefon: +372 678 1668
Faks: +372 678 2050
e-post: muuseum@hmk.ee

—————————————————————————————————

Jan ja Sara Saudek “Noor puu vana puu all”

Jan ja Sara Saudek Fotomuuseumis!

“Noor puu vana puu all”
Fotomuuseumi galerii Lee

Jan ja Sara Saudeki näitus „Noor puu vana puu all“ on maailmakuulsate fotograafide esimene ühisnäitus Tallinnas. Eksponeeritud on läbilõige fotokunstnike aastate jooksul sündinud loomingust.

Jan Saudek (s. 1935) on maailmakuulus tšehhi fotograaf, kellel on olnud sadu isikunäitusi. Jan Saudeki tööd kuuluvad kõikjal maailmas nii mainekate muuseumide kui eraisikute kogudesse. Sara Saudkova (s. 1967) on kuulsa fotograafi parem käsi ja ka iseseisev fotokunstnik. Režissöör Mark Soosaar nimetab Jan Saudekit teerajajaks fotokunstis „alastuse alatuks paljastajaks“. Sara Saudeki looming on Soosaare sõnul õrnem ning hillitsetum.

Näitus „Noor puu vana puu all“ on valminud koostöös Pärnu Uue Kunsti Muuseumiga. Eksponeeritud töid on võimalik osta. Jan ja Sara Saudek annetavad 20 % teoste müügist Ukraina toetuseks.

Fotomuuseumi näituse kuraator on Kaupo Kikkas.

Foto Sara Saudkova „Käed II“

Avatud 19.03.-21.04.2015
Fotomuuseumi galerii Lee

—————————————————————————————————

Stina Kase “Eesti balleti portreed”

Stina Kase “Eesti balleti portreed”

12. veebruarist on Fotomuuseumi galeriis avatud Stina Kase fotonäitus Eesti balletilegendidest. Seeria moodustavad kooslused, milles üks on fotograafi kaasajas loodud portree, teine baleriini ajalooline rollifoto.
Näitust „Eesti balleti portreed“ võib vaadelda kui tänuavaldust inimestele, kes on siinse tantsukunsti arengus ja eksistentsis võtmeisikuteks. Portreteeritavad on palutud osalema nõnda, et moodustuks mitmekülgne läbilõige nii geograafilisel (Tallinn-Tartu-maailm) kui stiililisel suunal (klassika-nüüdisballett). Möödunu ja praeguse kõrvutamine ei juhi tähelepanu üksnes baleriini eriala spetsiifikale, mis lubab laval olla piiratud hulga aastaid. Pildiseeriaga näidatakse, et kõigel silmale nähtaval on avarad tagamaad.
Stina Kase ütleb, et on fotograafiat armastanud kogu elu, alaga tõsisemalt hakkas ta tegelema aastal 2006. Tartu Kõrgemas Kunstikoolis omandas ta alustuseks mustvalge analoogfoto tehnoloogiad ning suundus 2007. aastast digitaalpildi maailma. Oma lähenemist iseloomustab fotograaf kui loomulikku ja märkamatut, tema siht on dokumenteerida loovalt elu tõelist olemust. Stina jaoks on hindamatud kõik need väikesed hetked, mis välgusähvatustesse suubudes minevikku kaovad: naer ja nukrus, tulevikuootus ja nostalgia. Seisundid, mida on fotodele püütuna ka aastate pärast nauditav vaadata.

Näituse koostaja on Maris Kerge.

Näitusel „Eesti balleti portreed“ portreteeritud balletilegendid: Age Oks, Aime Leis, Elita Erkina, Endrik Kerge, Inge Arro, Elena Poznjak-Kõlar, Tatjana Laid, Juta Lehiste, Kaie Kõrb, Priit Kripson, Rufina Noor, Tatjana Voronina, Tiit Härm, Tiiu Randviir, Toomas Edur, Viesturs Jansons, Viktor Fedortšenko, Ülle Ulla, Ülo Vilimaa.
Seeria valmimist toetas Eesti Kultuurkapital, sisulises ja teostuslikus osas olid abiks Age Oks ja Toomas Edur, Lea Tormis, Mari Kõiv, Aune Aasoja, Kirsten Simmo ja Mart Laul Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumist, Kadri Kerge ning Anke Oks.

„Eesti balleti portreed“ 12.02-16.03.2015

—————————————————————————————————

Birgit Püve vestlusõhtu

Birgit Püve vestlusõhtu
5. veebruaril algusega 17.30 toimub Fotomuuseumis Birgit Püve autoriõhtu. Vestlusõhtu alguses saab koos autoriga vaadata hetkel Fotomuuseumi galeriis eksponeeritavat näitust “Elada mitmuses”. Fotopööningul toimuval vestlusringis räägib kunstnik projekti “Elada mitmuses” saamisloost ning ka oma teistest projektidest.
Birgit Püve avas pärast Fotomuuseumi näitust uue isikunäituse “Estonian documents” Berliinis, millest tehakse samuti juttu.

Kunstnikuga vestleb Kaupo Kikkas.

Üritus on tasuta. Soetada tuleb vaid muuseumi pilet.

—————————————————————————————————

Birgit Püve “Elada mitmuses/Double matters”

Birgit Püve “Elada mitmuses/Double matters”
Fotomuuseumis on juba tänasest avatud fotograaf Birgit Püve näitus „Elada mitmuses/Double Matters“. Fotodel on erinevas vanuses identsed kaksikud ja kolmikud. Ametlik avamine on järgmisel neljapäeval kell 17.00.

Esimest korda Eestis uuris autor sellises mahus mitmike fenomeni siinses fotograafias. Üles pildistati 82 kaksikut ja kolmikut üle Eesti. Näituse väljapanekul on väljas umbes pooled pildistatutest. Identseid mitmikke jäädvustavad fotod pakuvad ebatavalist perspektiivi modellidele, kes end lõputult peegeldavad, samas ärgitavad need vaatajat ka sisemisele monoloogile. Projekt uurib unikaalsuse mõistet ning tähendust ajal, mis väärtustab individualismi, ning analüüsib teise enda, copy of me mõistet. Visuaalne uurimus „Elada mitmuses / Double Matters“ on pälvinud juba tähelepanu ja tunnustust nii Eestis kui ka välismaal. 2014. aasta novembris valiti töö nimega „Braian ja Ryan“ (ürituse kaanefotol) Londoni National Portrait Gallery poolt korraldataval konkursil The Taylor Wessing Photographic Portrait Prize’il 4193 töö seast 3. kohale. Samal aastal võitis seeria Eesti aasta pressifotode konkursil esimese koha portreede kategoorias.
Birgit Püve (s. 1978) on Eesti fotograaf, kes elab ja töötab Tallinnas. Tema töid on auhinnatud rahvusvaheliselt ning näidatud näitustel Prantsusmaal, Saksamaal, USAs, Austrias, Suurbritannias, Venemaal ja mujal. Autori töid on avaldatud väljaannetes The Washington Post, The Guardian, Ryanair Magazine, Der Spiegel, The Sunday Times Magazine, Newsweek Polska jne.
Näituse tööd on tuttavad raamatust „Elada mitmuses“ (2013, Hea Lugu). Järgmisest nädalast on võimalik raamatut ka Fotomuuseumist osta.

—————————————————————————————————

Tallinna Linnamuuseumi 2015 aasta kalender

Ilmunud on Tallinna Linnamuuseumi 2015 aasta kalender, mis on koostatud Fotomuuseumi kogu põhjal!

Kalendris on vanad Tallinna vaated, mis koostatud rahvusvaheliselt tuntud Eesti fotograafi Charles Borchardti (1834-1892) Tallinna vaadetega fotoalbumi „Album von Reval“ põhjal. Albumi fotod on pildistatud ja välja antud 1880ndatel aastatel. Kalendrit on võimalik osta Fotomuuseumist, Tallinna Linnamuuseumi peamajast, ja teistest linnamuuseumi filiaalidest. Kalendrit on müügil soodsa hinnaga (3.80 EUR) piiratud arv!

Saksa juurtega Lätis sündinud Carl Amandus (Charles) Borchardt (1834-1892) avas fotostuudio Tallinnas 1850. aastatel. Borchardt pildistas portreid, Tallinna kirikute interjööre ja linnavaateid ning koostas raudteejaamade albumi. 1858. aastal avas ta esimese kohaliku fotograafina Tallinnas fotonäituse. Borchardt saavutas esimese Eestis tegutsenud fotograafina ka rahvusvahelise tuntuse. Tema etnograafiline kollektsioon rahvarõivais eestlastest “Eesti tüübid” saavutas 1867. aastal Moskvas toimunud ülevenemaalisel etnograafia näitusel hõbemedali. “Album von Reval” on pildistatud ja välja antud 1880. aastatel. Käesolev kalender hõlmab valikut algselt 22 pealinna vaatest koosnevast albumist, mis on hoiul Fotomuuseumis. Muuseumis ekspositsioonis saab tutvuda ka teiste Borchardti töödega.

—————————————————————————————————

Fotomuuseumi tikutopsikaamerate õpituba

Tule teisipäeval 09.detsembril kell 17.30 Fotomuuseumisse ja saa osa võimalusest meisterdada omale lihtsate vahenditega fotoaparaat. Kaamera valmistamisega saab hakkama igaüks, kel pealehakkamist. Tegemist on miniatuurse pinholekaameraga, millega võimalus isikupäraseid fotosid teha.

Võimalusel võta kaasa tikutops.

Kohapealt saab osta filmirulli (hind 2 €).

Õpituba viib läbi Merili Reinpalu Fotomuuseumist. Sissepääs muuseumi sooduspiletiga (1€) .

—————————————————————————————————

Yana Feldman “St-Peterburg. Lapsepõlve mitu nägu

Fotomuuseumi galerii 05.12.2014-06.01.2015

NB: Autor Yana Feldman on näituse avamisel kohal.

“St-Peterburg. Lapsepõlve mitu nägu” on Venemaa modernse fotokunstniku Yana Feldmani esimene isikunäitus Eestis. Näitus on jätkuks samalaadsetele fotoprojektidele, mille autor on läbi viinud Peterburis
ja Minskis. Oma teemale on Feldmanil ebatavaline lähenemine. Tema eesmärgiks on leida Peterburist perekondi, kes on erinevatest rahvustest ja hoiavad elus oma kultuuri eripära. Tema modellideks ongi nende perede lapsed. “Tundub nagu oleks minu kangelasteks tavalised eri vanustes lapsed.” räägib Yana. “Tegelikult ei ole see tõsi. Tahtsin avada ust iga perekonna väiksesse sisemaailma, uurida iga pereliikme iseloomu, mis paistab välja ainult omadele. Perekond, elustiil, religioon – need on lapse kasvamise alustalad, mille järgi saame vaid fantaseerida, milliseks kujuneb lapse tulevik.” Fotograafi jaoks on laste maailm väga lummav, kuna see on täiskasvanute omast nii erinev. Emana on Yanal ka kodus võimalik jälgida tütre arengut läbi isikliku prisma.

St. Peterburgi on jäänud liiga vähe neid perekondi, kellel on alles traditsioonid – nagu ühised lõunad, vanavanemate retseptid ja suguvõsast pärinevad kombed. Suurimaks põhjuseks on siin kindlasti Peterburi kui suurlinna eklektiline rütm, mis surub peale oma teistsuguse elutempo ega jäta enam ruumi traditsioonidele. Yana Feldman

—————————————————————————————————

Peeter Sirge poolt signeeritud Positiivi kalendrid Fotomuuseumis

Ilusad paigad, kaamerad ja naised – Peeter Sirge 2015 aasta ajakirja Positiiv kalender.Müügil Fotomuuseumis, autori signeeringutega.

Peeter Sirge poolt signeeritud Positiivi kalendrid 2015 on müügil Fotomuuseumis (Raekoja tn 4/6, Tallinn).
Võid tellida Positiivi kalendri endale koju ka posti teel. Kalendri hind on 3.50, koos postikuludega 4.50. Saada tellimussoov ja kodune aadress: tellimine@positiiv.ee

Teerajaja. Peeter Tooming 70 (1. juuni 1939-17. mai 1997)

Näitus tähistab suure fotograafi, filmimehe ja fotoajaloolase 70. sünniaastapäeva. Eksponeeritud on tema loomingu paremik – suureformaadilised must-valged fotod. Lisatud tsitaadid Peeter Toominga artiklitest annavad ettekujutuse, kui tähtis oli Toomingale Eesti foto käekäik.

Peeter Tooming oli teerajaja ja rahvavalgustaja, kelle pühendunud tegevus sügavat austust väärib.

Näitus jääb avatuks 2011. aasta kevadeni.

Julius Johannson – Eesti auto -ja spordiajaloo unustatud suurkuju

Julius Johannson – Eesti auto -ja spordiajaloo unustatud suurkuju. avatud kuni 7. septembrini.

Kes on Julius Johannson? Meie kangelane sündis 1880.a Tallinnas. Tema noorpõlv möödus Kalamaja kiiresti arenevas tööstusrajoonis. Tehnikaharrastusega isa mõju ja loomupäraselt uuele avatud natuur suunasid Johannsoni juba varakult mehaanika põnevasse salailma. Tehnikast sai kirg, mis noore mehe täielikult neelas. Nii sai temast spetsialist, kuid ühtlasi ka pioneer.

Nagu ikka, unustas laiem üldsus ajaloo keerdkäikudes ka Julius Johannsoni ja tema saavutused. Tema lähedased meenutasid väärikat autosportlast kaua, aga eks siingi tegi põlvkondade vahetus oma korrektiive.

Perekonnas oli aga säilinud kaks uhket albumit Julius Johannsoni tegevusest. 1978. a jõudsid need Tallinna Linnamuuseumi fotokogusse, kus need dokumenteeriti, paigutati hoidlasse ja unustati. Selle teemaga polnud Linnamuuseumis keegi varem kokku puutunud ja huvi ei tuntud albumite vastu pikalt – 32 aastat. Kuni 2009. a ilmus Fotomuuseumisse keegi Ajaloo Instituudi magistrant Riho Paramonov, kes uuris Eesti taksonduse arengut. Otsisime talle välja kõik sõidukie pildid ja siis meenusid ka albumid. Noore ajaloolase hämmastus oli piiritu ja kogenud muuseumitöötaja tõdes järjekordselt, et muuseumides ja arhiivides jagub avastamisrõõmu vist küll igaveseks.

Fotokelder LEE’s on avatud Fotomuuseumi kogude põhjal koostatud näitus: “Julius Johannson – Eesti auto -ja spordiajaloo unustatud suurkuju.” Näitus jääb avatuks kuni 7.09.2010.

Harrastusfotograaf Mihkel Tammeti debüütnäitus „Aeglane Vaikelu“

Fotomuuseumi kelder “Lee” 9.09 – 5.10.2010.

Harrastusfotograaf Mihkel Tammeti debüütnäitus „Aeglane Vaikelu“ koosneb aastate jooksul fotografeeritud vaikelu motiividest. Fototeostel kujutatud

kompositsioonid teeb huvitavaks asjaolu, et need on komponeeritud eesti ühes vanimas ja originaalsemas arhailises Läänemaa puitmõisas.

Keskvere mõisasüda on läbi loodud MTÜ ja huviala tegevustega olnud avatud ka teistele fotohuvilistele oma nn „Slow Life“ propageerimise ja meelestatusega.

Vaata pilte: http://www.flickr.com/mtammet

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.