Näitused

Pühakiri – käsikirjast emakeelse Piiblini

Reformatsioon 500

Piibli tõlkimine rahvuskeeltesse algas Euroopas 15.–16. sajandil. J. Gutenbergi trükipressi mõjul tekkinud trükirevolutsioon andis Piibli levikule enneolematud võimalused. Reformatsiooni tulemusena tõlgiti Piibel ka eesti keelde. Eestikeelne Piibel on olnud aluseks eesti kirjakeele ja emakeelse hariduse kujunemisele ning kultuuri arengule ja omariikluse tekkele. Vanimad meieni säilinud eestikeelsed pühakirjatekstid on Kullamaa vakuraamatust pärinevad Meie Isa Palve, Maarja palve ja Usutunnistus (1524–1532) ning fragmente Wanradt-Koelli katekismuse (1535) Meie Isa Palvest (osad esimesest, teisest, kolmandast, viiendast ning kuuendast palvest); katkeid usutunnistusest ja ristimis- ning altarisakramendist ja J. A. Völkeri käsitsi kirjutatud tekstid (1585–1590), kus eestikeelne osa sisaldab Meie Isa Palvet, kümmet käsku, Maarja palvet, usutunnistust, viit kirikukäsku ja seitsme sakramendi loetelu.Näitus koosneb kahest osast: Tallinna Jaani kirikus saab tutvuda esimeste eestikeelsete piiblitekstidega, Kiek in de Köki näitusesaalis on võimalik tutvuda Pühakirja näidistega mitmetes Euroopa rahvaste keeltes.Näituse teostamisel on Eesti Piibliseltsile abiks olnud Cambridge’i Ülikooli Raamatukogu, Briti ja Välismaa Piibliselts, Saksa Piibliselts, Tallinna Jaani kirik, Tallinna Linnaarhiiv ja Tallinna Linnamuuseum.

Näitus avatakse 2. märtsil kell 11.00 Tallinna Jaani kirikus ja kell 16.00 Kiek in de Kökis ning  jääb avatuks kuni 23. aprillini 2017.

Heikki Leisi fotonäitus “KRONOVOORID”

“Kas kuud polegi olemas siis, kui teda keegi ei vaata?”
- Albert Einstein vestluses Niels Bohrile.
Aeg on inimeste leiutis, mis on oma looja vastu pöördunud. Korrastajast on saanud orjastaja, me oleme iseenda loodud süsteemi vangid. Aeg ilmub sinna, kuhu jõuab inimene. Kas ta eksisteerib ka seal, kus meid ei ole? Millise korra järgi elavad need inimkauged paigad siis, kui aja kulgu ei fikseerita? Me ei tea seda, sest me käime ajaga koos. Heikki Leis fikseerib aja seal, kus seda vaja pole. Seal, kus elu kulgeb omasoodu. Aja doktriini lipu all võitleva ristirüütli relvaks on kell, mille ta vallutatud aladele püsti paneb.
Tema struktureemispingutused aga lakkavad olemast hetkest, kui ta on sealt lahkunud. Järgi jääb vaid pilt, fikseeritud sündmus, pelk fakti konstanteering. Mis on neis kohtades kell praegu? Kas seal üldse on mingi kell? Kultuuri ja looduse võitluses on inimene võitlemas edukat sõda, aga täielikult ei õnnestu meil oma vaenlast, kontrollimatut loodust iial korrale kutsuda. Leis varastab endale (ja meile) neid hetki, mis meile ei kuulu. Ei enne, ega ka pärastpoole.
“Kaks korda aasta keerame meie kella, ülejäänud aja keerab kell meid.“- “Kaks lisatundi”, Öökülm
Fotod on valminud aastatel 2013-2016.
Avamine 08.02 kell 17.00
Näitus jääb avatuks kuni 2.04.2017

Tarah Montbélialtz´i fotonäitus “Veneetsia”

12. jaanuaril avatakse Kiek in de Köki 6. korrusel Tarah Montbélialtz´i fotonäitus “Veneetsia”. Vaatamata võõrapärasele nimele on tegemist eesti päritoluga Tallinnas sündinud ja Pariisis üleskasvanud prantsuse fotograafiga. Tarah Montbélialtz on eesti ajaloolase ja filmirežissööri Vladimir-Georg Karassev- Orgusaare (1931-2015) ning näitlejanna Ene Rämmeldi poeg.

Tarah Montbélialtz on leidnud fotograafina tunnustust: võitis aastal 2014 fotokonkursi „Paris métisse”, aastal 2015 sai esimese koha Prantsuse Kultuuriministeeriumi personali fotokonkursil „Trésor(s)”. Viimased kollektiivnäitused olid 2016. aastal: „Future Landscapes“ Veneetsias Venice Art House´is ja „Brouillards Surfaces Femme“ Pariisis, Galerie Art Montparnasse´is. Ta on esinenud näitustega ka Eestis.

Kiek in de Kökis avatav fotonäitus on pühendatud Tallinna sõpruslinn Veneetsiale.

Autor on kirjutanud näitusele saateks:

“…Uitamine mööda Veneetsia platse, sillakesi, tänavakesi…

Mööduvate inimmasside hingeseisundi tabamine, gondlisõudjate oote- või tööhetkeseisak, graatsiate liuglemine läbi kaadri.

Haarata seda, mida kohalviibija ise ei aimagi?  Tänavafotodega luua omaette maailm?

Hiilgus ja allakäik. Lisaks lubatakse, et kui mitte poole sajandi, siis sajandi pärast Veneetsia linn  paratamatult vajub/kaob vee alla. Seda enam iga hetk on seal täna väärtuslik…”

Näitus jääb avatuks 31. märtsini 2017.

Vladislav Staniševski näitus „Kunstniku kood“

5. jaanuaril avati Kiek in de Köki keldrigaleriis ühe tuntuima eesti-vene kunstniku Vladislav Staniševski (1947-2011) näitus „Kunstniku kood“, mis on pühendatud autori 70. sünniaastapäevale.
Vladislav Staniševski loomingumaailmad ei ole ainult viimistletud tehniliselt täiuslikuks, vaid neile on omane ka  ajatu filosoofiline nägemus. Tema kunst, väljendudes selgetes ja virtuooslikes ofordi ja puulõike graafilistes joontes, asetab universumi keskpunkti Inimese ning lummab vaatajat mõtisklema sügavate ja igavikuliste sünni, elu ja surma küsimuste üle. Üheks kunstniku lemmikmotiiviks olid linnad – Tallinn ja Peterburg.
Vladislav Staniševski tööd on esindatud maailma erinevates muuseumides, pildigaleriides ja erakollektsioonides. Kunstniku sajad teosed jaotuvad erinevate žanrite vahel: kompositsioonid, maailmakirjanduse šedöövrite illustratsioonid, lisaks ka suur hulk eksliibriseid. Staniševski on paljude rahvusvaheliste illustratsiooni – ja graafikapreemiate laureaat, kelle töid on eksponeeritud enam kui 70 personaal- ja rühmanäitusel.
Vladislav Staniševski lõpetas Eesti Riikliku Kunstiinstituudi graafika erialal ja oli Eesti Kunstnike Liidu liige. Näitusel „Kunstniku kood“ näeb vaataja vaid väikest valikut kunstniku loomingust – illustratsioone ja vabagraafikas loodud teoseid. Näitus jääb avatuks 5. veebruarini 2017.

Näitus „Karl IV, Tšehhia kuningas ja Püha Rooma keiser“

8. detsembril avatakse  Tšehhi ajaloo ühe olulisema kuninga 700. sünniaastapäevale pühendatud näitus “Karl IV, Tšehhia kuningas ja Püha Rooma keiser”.

Näitus annab ülevaate Karl IV valitsemisaja ajaloolisest kontekstist, muutustest arhitektuuris ning Praha tähtsusest sellel õitsenguajaks peetaval perioodil. Näituse juurde kuuluvad neliteist Tšehhi Rahvusmuuseumi kollektsiooni kuuluvat arhitektuurilist kivifragmenti 14. sajandi Praha ehitistest ja skulptuuridest. Enamus fragmente pärineb tuntuima tolleaegse arhitekti – Petr Parléři töökojast. Lisaks ilmestavad näitust kaks Karl IV aegset kuldtukatit.

Karl IV valitsemisajast ning Praha kui kuningliku ja alates 1355. aastast ka keiserliku metropoli ajaloost annavad ülevaate tekstid ning esinduslik pildimaterjal. Näitus tutvustab ka Tšehhia ja Balti regiooni kultuurilisi ning vaimseid kontakte 14. sajandil. Karl IV hoidis diplomaatilisi suhteid Balti regiooniga, Läänemere äärest läks Tšehhiasse merevaigutee, mida mööda liikusid Luksemburgi dünastia liikmete käsutusse luksusesemed.

Näituse on koostanud Tšehhi Rahvusmuuseum ja selle Eestisse toomist toetas Tšehhi Vabariigi Suursaatkond Eestis, näitus jääb avatuks 28. veebruarini 2017.

Jüri Arrak 80

JOONISTUSED

GRAAFIKA

Näitusega tähistatakse maalikunstniku, graafiku, metalli- ja filmikunstniku Jüri Arraku 80. juubelisünnipäeva.Arrak on tuntud kunstnikuna arvatud Eesti 20. sajandi100 suurkuju hulka, ta loominguline haare  on  läbi aastate olnud väga lai , lisaks maalidele, joonistustele ja graafikale on Jüri Arrak loonud metallehistöid, gobelääne, teinud performance`id ja raamatuillustratsioone ning avaldanud graafikamappe. Kunstniku loomingut võib kohata Halliste kirikust kuni Presidendi Kantselei ja Riigikogu galeriideni.

Näituse kuraator on kunstikollektsionäär Mart Lepp. Avatud on 19.oktoobrist 27.novembrini.

“Vaateid kaitsekäigult“

Suurtükitorni Kiek in de Kök ja Neitsitorni vahelisel kaitsekäigul on nüüdsest avatud ümbruskonna põnevaid paiku tutvustav stendinäitus.

Kaitsekäigult all-linnale pilku heites näeme enda ees Rüütli tänava ääres paiknevate hoonete katuseid ja sisehoove, trepist Neitsitorni poole tõustes aga maalilist Taani kuninga aeda. Näitus tutvustabki värvika ajalooga hooneid Rüütli tänaval ning Taani kuninga aia naabruses. Sissepääs Kiek in de Kökist (Komandandi tee 2).

Olete oodatud!

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.