Uudised

LOENG "KAS SÜÜRIAL ON LOOTUST?" Neljapäeval, 23. märtsil kell 17.30 toimub Kiek in de Kökis loeng teemal “Kas Süürial on lootust?”. Sündmused Süürias on tänase päeva maailmapoliitika teema nr. 1, kuid kas suudame mõista selle konflikti põhjuseid, selle aja-, kultuuri- ja usundiloolist taustsüsteemi? Süüria minevikust, olevikust ja väljavaadetest tulevikuks räägib Lähis-Ida ajaloo ekspert ning endine diplomaat Artur Laast. Palume võimalusel loengule eelnevalt registreeruda tel. 6 44 66 86 või e-kirjaga: kok@linnamuuseum.ee. Osalemine muuseumi sooduspiletiga 3 EUR.

Tallinna suurpommitamine ning varjendid Harjuvärava mäe all

9. – 10. märtsil 2017 möödub 73 aastat Tallinna tabanud massiivsest õhurünnakust, mille II maailmasõja päevil korraldas Saksa vägede poolt okupeeritud linnale Nõukogude lennuvägi. Rünnak tõi endaga kaasa enneolematuid purustusi, muutes jäädavalt linna nägu ja tuhandete linlaste elu. Hävis 1/3 Eesti pealinnast ning hukkus vähemalt 554 inimest. Sellel hirmuööl leidis tuhatkond tallinlast pommide eest kaitset varjendiks kohandatud Ingeri bastioni käikudes ehk Harjuvärava mäe all.

Korraldame oma muuseumis märtsipommitamise mälestuseks temaatilisi ekskursioone, kus räägitakse lähemalt pommitamise öö sündmustest, vahendatakse kaasaegsete mälestusi ning külastatakse sõjaaegseid varjendeid bastionikäikudes. Ekskursioonid algavad Kiek in de Kökist (Komandandi tee 2) neljapäeval, 9. märtsil kell 16.00, 17.00 ja 17.30. Saab vaadata ka näitust pommitamise tagajärgedest Tallinna vanalinna piirkonnas. Palume ekskursioonidele  registreeruda tel. 6 44 66 86 või e-kirjaga aadressil kok@linnamuuseum.ee. Osalemine muuseumipiletiga.

Tornide sõbrapäev

Laupäeval, 18.02 korraldame  koos Neitsitorni kohvik-muuseumiga sõbranädala puhul ürituse peredele.
kell 14.00 algaval ekskursioonil vaatame ringi Kiek in de Köki suurtükitornis ja Neitsitornis, räägime lähemalt linna kaitsmisest ja tornide tähtsusest, teeme jalutuskäigu kaitsekäigul kahe torni vahel.
Kell 15.00 toimuvas töötoas saame ise meisterdada linnamüüri torne ning mõistatada, miks neid vanasti just niimoodi ehitati.
Oodatud on pered lastega vanuses 5-15.
Kohtumiseni tornides!
Palume võimalusel eelnevalt registreeruda aadressil kok@linnamuuseum.ee või helistada tel  6 44 66 86.
Osalemine muuseumipiletiga (perepilet 10€).

Sõbrapäeval Bastionikäikudes

Kutsume sõbrapäeval, 14.02 romantilistele jalutuskäikudele Ingeri bastioni maa-alustesse käikudesse!
Tutvume bastionikäikude ajalooga, külastame Raidkivimuuseumit ning imetleme seal Tallinna raidkivikunsti meistriteoseid. Ekskursioonid toimuvad küünlavalgel, algusega kell 16.00, 17.00, 17.30 eesti keeles ja 16.30 vene keeles.
Ekskursioonidele palume eelnevalt registreeruda e-kirjaga aadressil kok@linnamuuseum.ee või tel. 6 44 66 86. Sissepääs muuseumipiletiga. Olete oodatud!

Sõbrapäeval salapärastesse maa-alustesse käikudesse!Muuseum Kiek in de Kök ja Bastionikäigud kutsub sõbrapäeval, 14.02 romantilistele jalutuskäikudele Ingeri bastioni maa-alustesse käikudesse! Tutvume bastionikäikude ajalooga, külastame Raidkivimuuseumit ning imetleme seal Tallinna raidkivikunsti meistriteoseid. Ekskursioonid toimuvad küünlavalgel, algusega kell 16.00, 17.00, 17.30 eesti keeles ja 16.30 vene keeles.

Ekskursioonidele palume eelnevalt registreeruda e-kirjaga aadressil kok@linnamuuseum.ee või tel. 6 44 66 86.

Sissepääs muuseumipiletiga. Olete oodatud!

Heikki Leisi fotonäitus “KRONOVOORID”

“Kas kuud polegi olemas siis, kui teda keegi ei vaata?”
- Albert Einstein vestluses Niels Bohrile.
Aeg on inimeste leiutis, mis on oma looja vastu pöördunud. Korrastajast on saanud orjastaja, me oleme iseenda loodud süsteemi vangid. Aeg ilmub sinna, kuhu jõuab inimene. Kas ta eksisteerib ka seal, kus meid ei ole? Millise korra järgi elavad need inimkauged paigad siis, kui aja kulgu ei fikseerita? Me ei tea seda, sest me käime ajaga koos. Heikki Leis fikseerib aja seal, kus seda vaja pole. Seal, kus elu kulgeb omasoodu. Aja doktriini lipu all võitleva ristirüütli relvaks on kell, mille ta vallutatud aladele püsti paneb.
Tema struktureemispingutused aga lakkavad olemast hetkest, kui ta on sealt lahkunud. Järgi jääb vaid pilt, fikseeritud sündmus, pelk fakti konstanteering. Mis on neis kohtades kell praegu? Kas seal üldse on mingi kell? Kultuuri ja looduse võitluses on inimene võitlemas edukat sõda, aga täielikult ei õnnestu meil oma vaenlast, kontrollimatut loodust iial korrale kutsuda. Leis varastab endale (ja meile) neid hetki, mis meile ei kuulu. Ei enne, ega ka pärastpoole.
“Kaks korda aasta keerame meie kella, ülejäänud aja keerab kell meid.“- “Kaks lisatundi”, Öökülm
Fotod on valminud aastatel 2013-2016.
Avamine 08.02 kell 17.00
Näitus jääb avatuks kuni 2.04.2017

Punase kuke ajaloonädal

Seoses Punase kuke aasta saabumisega korraldavad Neitsitorni muuseumkohvik ja Kiek in de Kök ajaloonädala, kus saab kuulata loenguid ning osaleda ekskursioonidel, teemadeks Tallinna piiramine 440 aastat tagasi ning linna räsinud mineviku suured tulekahjud. Neitsitorni muuseumkohvik pakub sel nädalal vürtsikaid toite ja tuliseid jooke.

Kava:

21. jaanuar

Teemapäev Kiek in de Kökis “440 aastat Tallinna piiramisest Liivi sõjas”

Kell 15.00  Loeng “Tallinna piiramine vene vägede poolt 22. jaanuar – 13. märts 1577”. Toomas Abiline, Kiek in de Köki muuseumijuht

Kell 16.00 Ekskursioon Kiek in de Kökis “Vaenupoolte relvastusest Liivi sõjas”. Ando Pajus, Tallinna Linnamuuseumi relvakogu hoidja

25. jaanuar

Kell 17.30 Eriekskursioon algusega Neitsitornist “Kuulsusrikastest kaitselahingutest moskoviitidega 1577 aasta talvel Tallinnas”. Tõnu Pedaru, ajaloolane

28. jaanuar

Kell 13.00 Loeng Neitsitorni lektooriumis “Tallinn põleb” läbi sajandite linna tabanud tulekahjudest. Tõnu Pedaru, ajaloolane

Kell 14.00 Venekeelne ekskursioon Kiek in de Kökis ja Neitsitornis „Tornid Tallinna kaitsel. 440 aastat Tallinna piiramisest Liivi sõjas“. Algus Kiek in de Kökis. Julia Voinova, giid-pedagoog

Eripakkumisena 21.01 – 28.01 tulised toidud ja joogid Neitsitorni kohvikus.

Palume üritusele eelnevalt registreeruda

tel 6 44 66 86 või e-kirjaga:

kok@linnamuuseum.ee

Osalemine muuseumipiletiga.

Tarah Montbélialtz´i fotonäitus “Veneetsia”

12. jaanuaril avatakse Kiek in de Köki 6. korrusel Tarah Montbélialtz´i fotonäitus “Veneetsia”. Vaatamata võõrapärasele nimele on tegemist eesti päritoluga Tallinnas sündinud ja Pariisis üleskasvanud prantsuse fotograafiga. Tarah Montbélialtz on eesti ajaloolase ja filmirežissööri Vladimir-Georg Karassev- Orgusaare (1931-2015) ning näitlejanna Ene Rämmeldi poeg.

Tarah Montbélialtz on leidnud fotograafina tunnustust: võitis aastal 2014 fotokonkursi „Paris métisse”, aastal 2015 sai esimese koha Prantsuse Kultuuriministeeriumi personali fotokonkursil „Trésor(s)”. Viimased kollektiivnäitused olid 2016. aastal: „Future Landscapes“ Veneetsias Venice Art House´is ja „Brouillards Surfaces Femme“ Pariisis, Galerie Art Montparnasse´is. Ta on esinenud näitustega ka Eestis.

Kiek in de Kökis avatav fotonäitus on pühendatud Tallinna sõpruslinn Veneetsiale.

Autor on kirjutanud näitusele saateks:

“…Uitamine mööda Veneetsia platse, sillakesi, tänavakesi…

Mööduvate inimmasside hingeseisundi tabamine, gondlisõudjate oote- või tööhetkeseisak, graatsiate liuglemine läbi kaadri.

Haarata seda, mida kohalviibija ise ei aimagi?  Tänavafotodega luua omaette maailm?

Hiilgus ja allakäik. Lisaks lubatakse, et kui mitte poole sajandi, siis sajandi pärast Veneetsia linn  paratamatult vajub/kaob vee alla. Seda enam iga hetk on seal täna väärtuslik…”

Näitus jääb avatuks 31. märtsini 2017.

Vladislav Staniševski näitus „Kunstniku kood“

5. jaanuaril avati Kiek in de Köki keldrigaleriis ühe tuntuima eesti-vene kunstniku Vladislav Staniševski (1947-2011) näitus „Kunstniku kood“, mis on pühendatud autori 70. sünniaastapäevale.
Vladislav Staniševski loomingumaailmad ei ole ainult viimistletud tehniliselt täiuslikuks, vaid neile on omane ka  ajatu filosoofiline nägemus. Tema kunst, väljendudes selgetes ja virtuooslikes ofordi ja puulõike graafilistes joontes, asetab universumi keskpunkti Inimese ning lummab vaatajat mõtisklema sügavate ja igavikuliste sünni, elu ja surma küsimuste üle. Üheks kunstniku lemmikmotiiviks olid linnad – Tallinn ja Peterburg.
Vladislav Staniševski tööd on esindatud maailma erinevates muuseumides, pildigaleriides ja erakollektsioonides. Kunstniku sajad teosed jaotuvad erinevate žanrite vahel: kompositsioonid, maailmakirjanduse šedöövrite illustratsioonid, lisaks ka suur hulk eksliibriseid. Staniševski on paljude rahvusvaheliste illustratsiooni – ja graafikapreemiate laureaat, kelle töid on eksponeeritud enam kui 70 personaal- ja rühmanäitusel.
Vladislav Staniševski lõpetas Eesti Riikliku Kunstiinstituudi graafika erialal ja oli Eesti Kunstnike Liidu liige. Näitusel „Kunstniku kood“ näeb vaataja vaid väikest valikut kunstniku loomingust – illustratsioone ja vabagraafikas loodud teoseid. Näitus jääb avatuks 5. veebruarini 2017.

Näitus „Karl IV, Tšehhia kuningas ja Püha Rooma keiser“

8. detsembril avatakse  Tšehhi ajaloo ühe olulisema kuninga 700. sünniaastapäevale pühendatud näitus “Karl IV, Tšehhia kuningas ja Püha Rooma keiser”.

Näitus annab ülevaate Karl IV valitsemisaja ajaloolisest kontekstist, muutustest arhitektuuris ning Praha tähtsusest sellel õitsenguajaks peetaval perioodil. Näituse juurde kuuluvad neliteist Tšehhi Rahvusmuuseumi kollektsiooni kuuluvat arhitektuurilist kivifragmenti 14. sajandi Praha ehitistest ja skulptuuridest. Enamus fragmente pärineb tuntuima tolleaegse arhitekti – Petr Parléři töökojast. Lisaks ilmestavad näitust kaks Karl IV aegset kuldtukatit.

Karl IV valitsemisajast ning Praha kui kuningliku ja alates 1355. aastast ka keiserliku metropoli ajaloost annavad ülevaate tekstid ning esinduslik pildimaterjal. Näitus tutvustab ka Tšehhia ja Balti regiooni kultuurilisi ning vaimseid kontakte 14. sajandil. Karl IV hoidis diplomaatilisi suhteid Balti regiooniga, Läänemere äärest läks Tšehhiasse merevaigutee, mida mööda liikusid Luksemburgi dünastia liikmete käsutusse luksusesemed.

Näituse on koostanud Tšehhi Rahvusmuuseum ja selle Eestisse toomist toetas Tšehhi Vabariigi Suursaatkond Eestis, näitus jääb avatuks 28. veebruarini 2017.

Kuraatoriekskursioonid Raidkivimuuseumis

Tallinna Linnamuuseum kutsub ekskursioonidele Raidkivimuuseumisse!

Tavapärased ekskursioonid toimuvad muuseumi lahtioleku aegadel T – P 10.00 – 16.00.

8. ja 9. detsembril kell 17.00 toimuvad eriekskursioonid küünlavalgel, mida viib läbi Raidkivimuuseumi kuraator, kunstiteadlane Risto Paju. Palume registreeruda tel. 64466 86 või e-kirjaga: kok@linnamuuseum.ee.

Olete oodatud tutvuma  Tallinna kiviraidurite meistriteostega! Osalemine muuseumipiletiga.

Meenutame endisaegseid Tallinna kuulsusi

Hingedekuu lõpetuseks meenutame laupäeval, 26.11 kell 16.00 kadunud Kopli kalmistut ning sinna maetud endisaegseid Tallinna kuulsusi.

Juttu tuleb maailmakuulsast lauljannast Gertrud Elisabeth Marast, ameerika aeronaudist ning langevarjurist Charles Leroux´st, admiral Lodewijk van Heydenist, Johannes Burchhart VIII jt. Pärast loengut toimub jalutuskäik Raidkivimuuseumis, kus saab näha ka Kopli kalmistult päästetud hauakive. Räägivad ajaloolane Toomas Abiline ja muuseumipedagoog Aet Laast.

Palume üritusele eelnevalt registreeruda tel 6 44 66 86 või e-kirjaga: kok@linnamuuseum.ee. Osalemine muuseumipiletiga.

Hingedepäeva ekskursioon küünlavalgel

Hingedepäeval, 2. novembril kutsume linlasi õhtustele jalutuskäikudele Tallinna salapärasesse maa-alustesse käikudesse.

Jalutuskäik kulgeb küünlavalgel ning teekonnal meenutame ajaloolisi isikuid, kes minevikus olnud käikudega seotud. Külastame ka vastavatud Raidkivimuuseumi, kus tuleb juttu Tallinna kadunud kalmistutest.

Jalutuskäigud teejuhi saatel algavad Kiek in de Kök´is ning toimuvad kell 16.00, 17.00 ja 18.00 eesti keeles ning 16.30 ja 17.30 vene keeles.

Jalutuskäikudele palume eelnevalt registreeruda tel. 6 44 66 86

või e-kirjaga: kok@linnamuuseum.ee

Osalemine muuseumipiletiga (täispilet 6 EUR, sooduspilet 3.50 EUR)

Jüri Arrak 80

JOONISTUSED

GRAAFIKA

Näitusega tähistatakse maalikunstniku, graafiku, metalli- ja filmikunstniku Jüri Arraku 80. juubelisünnipäeva.Arrak on tuntud kunstnikuna arvatud Eesti 20. sajandi100 suurkuju hulka, ta loominguline haare  on  läbi aastate olnud väga lai , lisaks maalidele, joonistustele ja graafikale on Jüri Arrak loonud metallehistöid, gobelääne, teinud performance`id ja raamatuillustratsioone ning avaldanud graafikamappe. Kunstniku loomingut võib kohata Halliste kirikust kuni Presidendi Kantselei ja Riigikogu galeriideni.

Näituse kuraator on kunstikollektsionäär Mart Lepp. Avatud on 19.oktoobrist 27.novembrini.

Vabaduse platsi ääres olev Raidkivimuuseum nüüd avatud

„Raidkivimuuseum ühendab maa-aluse Tallinna ja meie raidkivipärandi ning bastionikäikude väljakupoolses otsas asuvasse Raidkivimuuseumisse pääseb peatselt otse Vabaduse väljakult”, ütles Tallinna Linnamuuseumi direktor Kalmar Ulm.

Tallinna Linnamuuseumi Raidkivimuuseum on kujundatud 17. sajandi lõpust pärit Ingeri bastioni käigu seni suletud osasse, kus nüüd on eksponeeritud seni hoidlates varjus olnud Tallinna raidkivifragmendid: portaalid, dekoratiivsed sambad, peremärkide ja sümbolitega etikukivid, reljeefidega aknapaled alates 15. sajandist.

Üle kahesaja raidkivi koondav väljapanek kannab nime “Varemete linn. Kuraator Risto Paju ning kujundaja Jaagup Roometi koostöös sündinud ideekavandi kohaselt kujundatud käigus saab külastaja jalutada läbi raidkivide galerii “Paradiisiaia”, „Sammaste-”, „Surma-” ja „Päikesesaali”. Ideekavandi vormistasid sise- ja ehitusprojektiks sisearhitekt Maarja Varkki ja arhitekt Helle-Triin Hansumäe.

Bastionikäikude Vabaduse väljaku kõrval asuvad kasematid olid suletud ja veega täidetud, nüüdseks tagavad võimsad seadmed sobiva keskkonna, käikudes valitseb aasta ringi ühtlane temperatuur +10 kuni +12 kraadi. Bastionikäikude viimase osa – kokku sadakond meetrit – renoveerimiseks ja sinna raidkivide ekspositsiooni loomiseks eraldati linnaeelarvest kokku 409 729 eurot.

Vaata pilte muuseumi avamiselt »

Foto: Raidkivimuuseumis on eksponeeritud seni hoidlates varjus olnud põnevad Tallinna raidkivifragmendid: portaalid, sambad, reljeefidega aknapaled, peremärkide ja sümbolitega etikukivid alates 15. sajandist.

Lisainfo:
Toomas Abiline
Kiek in de Kök ja Bastionikäigud juhataja
Tallinna Linnamuuseum
tel. 645 9626, 55 591 117
e-post: toomas.abiline@linnamuuseum.ee
www.linnamuuseum.ee/kok/

Tallinna päeval toimus Linnamuuseumis vastuvõtt siinsetele vähemusrahvustele

Tallinna päeval, 15. mail 2016 korraldas Tallinna Linnamuuseum juba kolmandat aastat vastuvõtu siinsete vähemusrahvuste esindajatele. Toimunud üritusel tutvustati Tallinna Linnamuuseumi uut ekspositsiooni Ingeri bastioni käikudes – Raidkivimuuseumi, Taani kuninga aias esines ersa-mokša folklooriansambel Kilejne ning järgnes kohvilaud, kus räägiti tulevikuplaanidest ja uuendati omavahelisi kontakte. Tallinna Linnamuuseum toetab igati siinsete vähemusrahvuste ajaloo- ja kultuuripärandi kogumist ning säilitamist, püüab toeks olla uurimistööl. Seni on teoks saanud näitus ja trükis islamirahvaste ajaloost, Tallinna Vene muuseum pühendub siinse vene kogukonna minevikupärandi hoidmisele ning tutvustamisele. Seekordsel koosviibimisel osalesid Tallinna leedulaste, ukrainlaste, valgevenelaste, moldovlaste, udmurtide, ersade, mokšade jt rahvuste esindajad.

Näitus “Sõdalase tee. Jaapani võitluskunstide ajalugu” osutus ülimenukaks

Tallinna Linnamuuseumi ja Jaapani suursaatkonna koostööna suurtükitornis Kiek in de Kök 4.02 – 10.04. näha olnud näitus “Sõdalase tee. Jaapani võitluskunstide ajalugu” osutus ülimenukaks.

Näitus „Sõdalase tee“ pakkus võimaluse heita pilk tõusva päikese maa samuraikultuurile ning selle peegeldustele tänapäeva võitluskunstides. Eksponeeritud olid ajalooliste relvade (vibude, noolte, turviste, kiivrite jm) originaalid ja koopiad ning tutvustati Jaapani võitluskunstide kujunemislugu 8.–19. sajandini. Jaapani Sihtasutuse poolt koostatud rändnäitust on varasemalt eksponeeritud Pariisis, Torontos, Moskvas, Bangkokis, Helsingis ja mujal. Tallinnast edasi rändab väljapanek São Paulosse Brasiilias. Näitus valmis koostöös üheksa võitlusalade liiduga, pidades silmas suurt huvi, mis valitseb kogu maailmas jaapani võitluskunstide (budō) vastu. Näitusega kaasnes japanoloogide ja võitluskunstispetsialistide loengu- ja demonstratsiooniprogramm, milles osales kokku 773 huvilist, näitusel käis oma silmaringi avardamas kokku 9265 muuseumikülastajat. Sellega kasvas muuseumi külastatavus võrreldes eelmise aasta sama ajaga ca 40%.

“Vaateid kaitsekäigult“

Suurtükitorni Kiek in de Kök ja Neitsitorni vahelisel kaitsekäigul on nüüdsest avatud ümbruskonna põnevaid paiku tutvustav stendinäitus.

Kaitsekäigult all-linnale pilku heites näeme enda ees Rüütli tänava ääres paiknevate hoonete katuseid ja sisehoove, trepist Neitsitorni poole tõustes aga maalilist Taani kuninga aeda. Näitus tutvustabki värvika ajalooga hooneid Rüütli tänaval ning Taani kuninga aia naabruses. Sissepääs Kiek in de Kökist (Komandandi tee 2).

Olete oodatud!

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.