Muuseumitunnid koolidele

Tunnid toimuvad E-R alates kl.10.00-st

Broneerimine:

laste@linnamuuseum.ee

v. tel. 6413 491 v. 53 099772

MÄNGULINE RINGKÄIK PÜSIEKSPOSITSIOONIS

+ erinevad töötoad

Mida peetakse vanimaks mänguasjaks maailmas, milline on aga lastemuuseumi vanim lelu? Saame teada, millega mängisid praeguste laste vane-mad, vanavanemad, vanavanavanemad. Mõnin-

gaid näiteid saab suisa oma käega katsuda! Soovi korral keskendume kaisukaru ajaloole, tutvusta-me Teddy-karu legendi. Ringkäik on kohandatav erinevas vanuses lastegruppidele.

Tasu: 2€ v. 3€ (vastavalt valitud töötoale)

Kestus: 60-90 min

info pakutavate töötubade kohta rubriigis TÖÖTOAD

“SUKELDUME PABERISSE!” 6. NOVEMBRINI

Näituse “Paberist võlutud ” tutvustus. Näitusel on eksponeeritud paberist mänguasjad Tallinna Linnamuuseumi kogudest ja esemed, mida võluvad paberist täiskasvanud, kes lapsepõlves end sellest materjalist võluda lasid. Samuti saab teada mis on paber, kuidas seda tehakse ja milline on tema ajalugu.

Meisterdada on võimalik paberist ja papist linnuseid ja losse, trikiga kaarte, maske jms.

Vanus: 7 – 12 aastat / Tasu: 3€

Kestus: kuni 90 min

“PABER KANNATAB KÕIKE !”

Paberinäituse tutvustus, viktoriin sel teemal, kinnisilmi joonistamine, naljakate kollaažide valmistamine.

Vanus: 7 – 12 aastat / Tasu: 2€

Kestus: kuni 90 min

KENAD KOMBED

Muuseumitund viisakast käitumisest eri ajastutel. Uurime vanadelt fotodelt, millised nägid välja lapsed vanasti, kuidas võis riietus nende käitumist mõjutada. Proovides pea-katteid ja aksessuaare mängime läbi erinevaid situatsioone ning saame teada, kui kaugelt minevikust on pärit nii mõnegi viisakusreegli juured. Käelise tegevusena pakume kahte erinevat varianti:

1)kahepoolne märk (rõõmus/kurb nägu) pulga otsas, kuhu ümber õpime siduma tavalist sõlme ja lipsu. Tunni lõpetab viisaka käitumise mäng, kus lapsed valminud märki kasutada saavad.

2)sünnipäevakutse kujundamine. Räägime lähemalt, mis on kutse juures oluline ning vaatame näiteid muuseumikogust.

Vanus: 7 – 12 aastat / Tasu: 2€

Kestus: 90 min

KUHU PEITA AARE?

Igal lapsel on tema jaoks olulisi erilise tähendu-sega esemeid – mõni väike mänguasi, klaaskuul, ehted, märgid või hoopis põnevad kivid. Mõni laps kogub midagi. Varandus vajab kaunist ja so bivat hoiukohta. Millised asjad on üldse kellegi jaoks väärtuslikud? Mis ja miks nad omaniku jaoks eriliseks teeb? Iga laps saab karbitooriku, millest kujundab joonistades ja erinevaid kaunistusi kleepides just oma varanduse jaoks sobiva aardelaeka, mille saab pärast koju kaasa. Otsides üles väiksed laekad muuseumis vestleme, sealt leitud sõnade üle. Milline neist võiks olla kõige väärtuslikum varandus – raha või hoopis tervis, tarkus, sõbrad. Juttu tuleb ka mereröövlitest ja kaunitest daamidest.

Vanus: 7 – 12 aastat / Tasu: 3€

Kestus: 90 min

LIIKUVAD JA TRIKIGA MÄNGUASJAD

Väidetavalt on üheks maailma vanimaks mänguasjaks vurr, meie kogu ehteks võib pida-da aga nahkpalli, mis pärit keskajast. Milliseid liikuvaid, üleskeeratavaid ja trikiga mänguasju võib leida muuseumi püsiekspositsioonis? Otsi-mismängu käigus joonistame üles veel liikuvaid ja trikiga mänguasju: kukerpallitava arlekiini, üleskeeratava rongi, saagivad karud jne. Mõnd näidet saab suisa oma käega katsuda. Tunni teises pooles meisterdame kas hampelmanni, vurri või paberist liikuvaid pilte.

NB! Hampelmanni meisterdamisel grupi suurus kuni 15 last.

Vanus: 7 – 12 aastat

Tasu: 2€ (liikuvad pildid) 3€ (hampelmannid)

Kestus: 60 min (liikuvad pildid) 90 min (hampelmannid)

MILLEKS MASK?

Läbi aegade on inimestele meeldinud sisse ela-da kellegi teise rolli. Hea vahend selleks on mask. Vaatame muuseumis asuvaid näokatteid ning arutleme nende otstarbe üle. Milleks saab maske veel kasutada? Erinevaid näokatteid on kasutatud rituaalsetel, meelelahutuslikel ning väga praktilistel eesmärkidel. Meeleolude ära-arvamismäng – millise grimassiga väljendada erinevaid emotsioone. Juttu tuleb ka, millistest materjalidest on maske valmistatud. Tunni lõpus meisterdame maski vastavalt soovile: kas looma-, linnu-, kadri- või mardimaski.

Vanus: 7 – 13 aastat / Tasu: 3€

Kestus: kuni 90 min

MÄNGUD LAUA ALL JA LAUA PEAL!

– 15. saj pallist 20.saj kirbumänguni.

Mida armastasid inimesed mängida keskajal, mida paarkümmend aastat tagasi? Millised neist mängudest on populaarsed ka tänapäe-val. Lapsed räägivad oma lemmikmängudest. Otsime üles lauamängud muuseumi püsieks-positsioonis. Tunni praktilises osas mõtleme välja ning valmistame ühe täringumängu koos nuppudega kasutades pappi ja erinevaid pabereid, soovi korral võib lisada luugikesi ning ruumilisi elemente. Iga laps saab kaasa täringu.

Vanus: 7 – 15 aastat / Tasu: 3€

Kestus: kuni 90 min

HAKKAN MOEKUNSTNIKUKS! -PABERIST RAHVUSLIKUD NUKUD

Eestipärane ja rahvuslik on taas moes. Paljud tuntud eesti kunstnikud ja disainerid armasta-vad oma loomingusse lisada midagi rahvus-likku. Kuidas nad seda teevad? Kust ammu-tavad inspiratsiooni? Läbi otsimismängu püsi-ekspositsioonis jõuame rahvusliku moenuku teemani ja sealt edasi pabernukkudeni. Vaata-me pabernukke muuseumikogust, rahvuslikke moode vanadest naisteajakirjadest.  Iga laps saab paberist nuku, kellele kujundab vaheta-tavad rõivad kasutades rahvuslikke motiive. Eeskujuks on laual näited rahvuslikest must-ritest, triibustikest ning pildid eesti rahvariie-tega. Iga laps saab ka töölehe, kus motiivide joonistamist harjutada.

Vanus: 7 – 12 aastat / Tasu: 2€

Kestus: kuni 90 min

KUIDAS EMA JA ISA LAPSED OLID

Rändame ajas tagasi 1970-80.ndatesse aasta-tesse. Millised mänguasjad olid lastel siis, kui-das said nad hakkama ilma mobiiltelefoni ja arvutita. Millised tähtpäevad olid keelatud ja millised unustusehõlma vajunud. Kes olid pio-

neerid ja oktoobrilapsed? Milline oli koolivorm ja vabaaja riietus. Millest lapsed unistasid. Mis oli sarnane ja mis erinev? Proovime koos neile küsimustele vastused leida. „Salvo“ klotsi-dest majaehitamise võistlus rühmades. Väike tunnikontroll räägitu kinnistamiseks. Tunni lõpetab loovtöö – kujundame vana-de salmikute eeskujul sõbrale salmikulehe-luuletame ja joonistame.

Vanus: 7 – 12 aastat / Tasu: 2€

Kestus: 90 min

UUS!

Muuseumitund näitusel „Muinasjutu-vanaema jutulõngakera“

alates detsembrist 2016

JUTULÕNGAKERA

Lähme külla muinasjutuvanaemale ja uudis-tame, milliseid muinasjutte tema toast leida võib. Joome muinasjutu-vana-emade teed ja kuulame eesti rahvajuttu ussikuningast. Saame teada, kust muinas-jutud pärit on ja miks nad inimestele meel-divad. Mis vahe on muinasjutul ja legendil. Mis on sarnast erinevate rahvaste muinas-juttudes. Uurime gloobuselt, millistelt maadelt on pärit tuntumad muinaslood. Töö gruppides: muistendi v. muinasjutu väljamõtlemine, teistele ette kandmine. Tunni lõpus meisterdame tekstiilist magnetiga lamenukke.

Vanus: 7 – 13 aastat / Tasu: 3€

Kestus: 90 min

HOOAJALISED MUUSEUMITUNNID:

MARDIPÄEV v. KADRIPÄEV – november

Mis loom on mardisant v. kadrisant, kuidas ta välja näeb ja kuidas käitub.

Tunni juurde kuulub maski või kõristi meisterdamine.

Kestab: 60 min. Tasu: 3€

JÕULUMUINASJUTU-TUND – detsember

Kestab: kuni 90 min / Tasu: 3€

MUINASJUTULINE SÕBRAKUU-ERI – sõpruse-teemaline muuseumitund – jaanuar, veebruar

Kestab: kuni 60 min / Tasu: 2€

NALJAJUTTUDE ERIPROGRAMM koos vahva meisterdusega – märts, aprill

Kestab: kuni 60 min / Tasu  2€

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.