Muuseumitunnid lasteaedadele

Tunnid toimuvad E-R alates kl.10.00-st

Broneerimine:

laste@linnamuuseum.ee

v. tel. 6413 491 v. 53 099772

UUED MUUSEUMITUNNID:

MÄNGUMEISTRID

Kes mängisid vanal ajal lauamänge ja millistest materjalidest neid tehti? Mis ajast on pärit male ja kabe, täringu-mängud, puzzled? Moodustame võistkonnad ja mängime muuseumi mänguasja-piltidega lauamängu. Otsime üles muuseumis asuvad lauamängud. Iga laps valmistab oma laua-mängu, kaunistab mängunupud, täringu saab muuseumist kaasa. Eeldab trükitähtede vähest lugemisoskust.

Tasu: 3€

Vanus: alates 5.-st eluaastast

Kestus: kuni 90 min

Tund näitusel „Muinasjutu-vanaema jutulõngakera“ alates detsembrist 2016

MUINASJUTUMOOS

Lähme külla muinasjutuvanaemale ja uudistame, milliseid muinasjutte tema toast leida võib. Joome muinasjutu-vanaemade teed ja kuulame eesti rahvajuttu ussikuningast. Saame teada, kust muinasjutud pärit on ja miks nad inimestele meeldivad. Mängides pannkoogimängu ja pistes käe muinasjutumoosi purki jutustame kõik koos ka ise ühe imeloo. Istumisest kangeks jäänud konte sirutame võluvõimlemisega. Tunni lõpus meisterdame endale uhke ussikuninga või puna-mütsikese korvi.

Tasu: 3€

Vanus: alates 5.-st eluaastast

Kestus: 90 min

MÄNGULINE RINGKÄIK PÜSIEKSPOSITSIOONIS

+ erinevad töötoad

Mida peetakse vanimaks mänguasjaks maailmas, milline on aga lastemuuseumi vanim lelu? Saame teada, millega mängisid praeguste laste vane-mad, vanavanemad, vanavanavanemad. Mõnin-

gaid näiteid saab suisa oma käega katsuda!

Ringkäik on kohandatav erinevas vanuses lastegruppidele.

Vanus: alates 4.-st eluaastast

Tasu: 2€ v. 3€ (vastavalt valitud töötoale)

Kestus: 60-90 min

info pakutavate töötubade kohta kodulehel

www.linnamuuseum.ee/lastemuuseum

KENAD KOMBED

Muuseumitund viisakast käitumisest eri ajastutel. Uurime vanadelt fotodelt, millised nägid välja lapsed vanasti, kuidas võis riietus nende käitumist mõjutada. Proovides pea-katteid ja aksessuaare mängime läbi erinevaid situatsioone ning saame teada, kui kaugelt minevikust on pärit nii mõnegi viisakusreegli juured. Käelise tegevusena pakume kahte erinevat varianti:

1)kahepoolne märk (rõõmus/kurb nägu) pulga otsas, kuhu ümber õpime siduma tavalist sõlme ja lipsu. Tunni lõpetab viisaka käitumise mäng, kus lapsed valminud märki kasutada saavad.

2)sünnipäevakutse kujundamine. Räägime lähemalt, mis on kutse juures oluline ning vaatame näiteid muuseumikogust.

Vanus: alates 5.-st eluaastast

Tasu: 2€

Kestus: 90 min

KUHU PEITA AARE?

Igal lapsel on tema jaoks olulisi erilise tähendusega esemeid – mõni väike mänguasi, klaaskuul, ehted, märgid või hoopis põnevad kivid. Mõni laps kogub midagi. Varandus vajab kaunist ja sobivat hoiukohta. Millised asjad on üldse kellegi jaoks väärtuslikud? Mis ja miks nad omaniku jaoks eriliseks teeb? Iga laps saab karbitooriku, millest kujundab joonistades ja erinevaid kaunistusi kleepides just oma varanduse jaoks sobiva aardelaeka. Laeka saab igaüks pärast kaasa. Otsides üles väiksed laekad muuseumis vestleme, sealt leitud sõnade üle. Milline neist võiks olla kõige väärtuslikum varandus -raha või hoopis tervis, tarkus, sõbrad.

Juttu tuleb ka mereröövlitest ja kaunitest daamidest.

Vanus: lasteaia vanem rühm

Tasu: 3€

Kestus: 90 min

LÕBUSAD MASKID
Läbi aegade on inimestele meeldinud sisse elada kellegi teise rolli. Hea vahend selleks on mask. Vaatame muuseumis asuvaid näo-katteid ning arutleme nende otstarbe üle. Milleks saab maske veel kasutada? Erinevaid näokatteid on kasutatud rituaalsetel, meele-lahutuslikel ning väga praktilistel ees-märkidel. Meeleolude äraarvamismäng –millise grimassiga väljendada erinevaid emotsioone. Juttu tuleb ka, millistest mater-jalidest on maske valmistatud. Tunni lõpus valmistame maski vastavalt soovile: kas looma-, linnu-, kadri- või mardimaski.

Vanus: alates 4. eluaastast

Tasu: 3€

Kestus: Kuni 90 min


ARMAS SÕBER KAISUKARU

Millised nägid välja mängukarud vanasti? Kui pikk on kaisukaru ajalugu ja kuidas kõlab Teddy karu legend. Iga laps leiab muuseumi-karude hulgast endale ühe ajutise kaisu-sõbra, kellele mõtleb nime. Saame tuttavaks maailma kuulsamate mängukarudega (Winnie Pooh, Paddington, Uppo Nalle). Tähistame koos kaisukaru sünnipäeva ja mängime mõne sünnipäeva-mängu. Tunni lõpus meisterdame pulganuku v. liikuvate käppadega karukujulise järjehoidja.

Tasu: 2€

Vanus: alates 4.-st eluaastast

Kestus: 60 min

RAAMATUGA SÕBRAKS

Mis teeb ühe raamatu eriliseks? Milliseid raamatuid tehti lastele vanasti. Tutvume näidetega esimese Eesti vabariigi ajast ja laste ema-isa lapsepõlvest. Otsime üles end püsi-ekspositsiooni ära peitnud tuntud muinasjutu- tegelased, kel igaühel on kaasas üks täht. Tähed õiges järjekorras kokku ladudes, saame teada ühe väga olulise raamatu nime.  Lõpetuseks kuulame väikest vigurijuttu ning meisterdame toreda mängulise järjehoidja.

Vanus: alates 4.-st eluaastast

Tasu: 2€

Kestus: 60 min

HAKKAN MOEKUNSTNIKUKS! -PABERIST RAHVUSLIKUD NUKUD

Eestipärane ja rahvuslik on taas moes, kuid oli seda ka ajal kust on pärit meie muuseumi-maja –1930.ndatel aastatel. Paljud tuntud eesti kunstnikud ja disainerid armastavad oma loomingusse lisada midagi rahvuslikku. Kuidas nad seda teevad? Kust ammutavad inspiratsiooni? Läbi otsimismängu püsi-ekspositsioonis jõuame rahvusliku moenuku teemani ja sealt edasi pabernukkudeni. Vaatame vanu pabernukke muuseumikogu-dest. Iga laps saab paberist nuku, kellele kujundab vahetatavad rõivad kasutades rahvuslikke motiive. Eeskujuks on laual näited rahvuslikest mustritest, triibustikest ning pildid eesti rahvariietega. Iga laps saab ka töölehe, kus motiivide joonistamist harjutada.

Vanus: lasteaia vanem rühm

Tasu: 2€

Kestus: Kuni 90 min

HOOAJALISED MUUSEUMITUNNID:

MARDIPÄEV v. KADRIPÄEV – november

Mis loom on mardisant v. kadrisant, kuidas ta välja näeb ja kuidas käitub. Tunni juurde kuulub maski või kõristi meisterdamine.

Kestab: 60 min. Tasu: 3€

JÕULUMUINASJUTU-TUND – detsember

Kestab: kuni 90 min. Tasu: 3€

JUSSIKE JA SÕBRAD – sõpruseteemaline muuseumitund – jaanuar, veebruar

Kestab: kuni 60 min.  Tasu: 2€

NALJAJUTTUDE ERIPROGRAMM koos vahva meisterdusega – märts, aprill

Kestab: kuni 60 min.  Tasu  2€

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.