Loengusari „Teel moodsa linna suunas“

Neljapäeval, 19. jaanuaril algab Tallinna Linnamuuseumis loengusari „Teel moodsa linna suunas“, kus vaadatakse, mis juhtus keskaegses kindluslinnas, kui sõjategevuse asemel hakkas seda kujundama moderniseeruv majanduselu.

Johannes Hau "Oleviste kiriku põlemine"

Loengusari „Teel moodsa linna suunas. Tallinn 1825–1914“ käsitleb süvendatult ajajärku Tallinna arengus, mil valdavalt keskaegse ilmega kindluslinnast kujunes tänapäevane moodne linn. Muutuvat linnapilti vaatleme aga läbi Tallinna 19. sajandi I poole linnavaadete prisma. Loengud käsitlevad suuresti 2016. aasta augustis avatud Linnamuuseumi püsiekspositsiooni uut osa TALLINN 1825–1914. Teemast parema ülevaate saamiseks soovitame enne loenguid varuda pool tunnikest selle ekspositsiooniga tutvumiseks.

19. jaanuaril kell 17.30
Ants Hein: „Oleviste taastamine pärast 1820. aasta tulekahjut – peatükk Tallinna XIX sajandi ehitus- ja kultuuriloost“.
Ööl vastu 1820. aasta 16. juunit, veidi enne kella ühte, lõi äike Oleviste kiriku torni – mõne tunni pärast polnud sellest uhkest pühakojast, „linna aust ja ilust“, järel muud kui ainult hõõguv ahervare. Pühakoja taastamine venis kahekümnele aastale, kujunedes lõpuks üheks kõige suurejoonelisemaks Tallinnas XIX sajandi algupoolel ette võetud ehitustööks. Et küll töid alustades oli võetud eesmärgiks taastada see hoone „tema esialgses vormis ilma olulisema inetamise ja muutmiseta”, valmis ta lõpuks siiski üsna moodsa ehitisena, kus oli „väga vähe järel tema tulekahjueelsest hämarast salapärasusest“. Teatavasti kannab iga vana hoone ennistamine endas tugevat interpretatsioonimomenti ja nõnda rõhutataksegi nende juures alati ikka seda, mis ühel või teisel ajahetkel tundub olevat kõige säilitamisväärsem ning hinnatavam. Registreeri SIIN

16. veebruaril kell 17.30

Ragnar Nurk: „Tallinna kindlustusvööndi pöördeline aeg 1825–1914: kesk- ja uusaegsete kaitseehitiste saatusest minekul sõjalisest tsiviilkasutusse“.

Peatselt pärast seda, kui Tallinna vanalinna ümbritsev kindlustusvöönd oli saavutanud oma suurima ulatuse, kaotas see oma sõjalise tähtsuse ja anti üle tsiviilvõimudele, saades aluseks kesklinna edasisele arengule.

Keskendume põhiliselt kaitseehitiste saatusele: nende koosseis militaarperioodi lõpul, üleandmise pikaleveninud protsess, kindlustuste erinevad saatused, sh maa peal ja maa all säilinud kaitseehitiste osad. Samas vaatleme, mida üldse otsustas linn kättelangenud maaalaga peale hakata, mis otstarbeid sellele müüride ja vallide vahele jäävast vanalinnast endast suuremale territooriumile leiti.

Just kõnealusel perioodil sai alguse uue linnakeskuse kujunemine vanalinna ja eeslinnade piirile, aga samas ka rohelise vööndi väljaarendamine – vähehaaval muutusid olulisemaks muinsuskaitselised kaalutlused kindlustuste kui arhitektuuripärandi säilitamisel.

Registreeri SIIN

16. märtsil kell 17.30
Risto Paju: „Suvine linn. Kahe sajandi taguseid linnavaateid Tallinnale“.
Registreeri SIIN

6. aprillil kell 17. 30
Oliver Orro: „Moodsa suurlinna poole. Linnamajanduse ja ehituskultuuri moderniseerumisest 20. sajandi alguse Tallinnas“.
Registreeri SIIN

Loengud toimuvad Vene tn 17, osalemiseks palume end eelnevalt registreerida.
Sissepääs muuseumi sooduspiletiga 3 €.

Info: Pia Ehasalu, tel 6104171, pia.ehasalu@linnamuuseum.ee

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.