TRÜKISED

Tallinna Linnamuuseumi uudiskiri „Laegas” jagab infot muuseumis toimuvast

14. veebruaril 2016 esitleti Tallinna Linnamuuseumi perepäeval vastilmunud uudiskirja „Laegas” uut numbrit, mis tutvustab Linnamuuseumi kõigis filiaalides aasta jooksul toimuvat.

Uudiskiri on hea infoallikas nii lapsevanemale, pedagoogile kui ka ajaloohuvilisele, pakkudes ülevaadet uuematest ja avatavatest näitustest ja ekspositsiooniuuendustest. Siin on tutvustatud 2016. aasta teema- ja elamuspäevi, haridusprogramme, ekskursioone, üritusi, antakse põgus ülevaade, mis Tallinna Linnamuuseumi alla koondunud tosinas muuseumis toimub.

Linnamuuseumi teadusdirektor Pia Ehasalu ja teadur-koguhoidja Ando Pajus tutvustavad

„Laeka” lehekülgedel Tallinna rae privileegidelaeka maalinguid. Neist esiküljel olev linnamüüri kujutis on üks vanemaid ja ikoonilisemaid Tallinna vaateid.

Risto Paju, uue bastionikäikudes avatava raidkivimuuseumi kuraator tutvustab siinsete kiviraidurite peent tööd, mis hoidlatest väljatooduna moodustab omalaadse „Varemete linna”.

„Laekas” räägitakse lähemalt ka tänavustest näitustest: kevadel avatakse Vene 17 keskaegses kaupmehemajas relvanäitus „Ähvardav teras”, kuni suveni on fotomuuseumis võimalik näha Eesti esimesi naisfotograafe tutvustavat näitust „Varjust välja”, Kalamaja lastemuuseumi „Miiamilla” näitus „Paberist võlutud” räägib paberi lõputuist võimalustest.

Lae uudiskiri “Laegas” alla (59Mb ZIP)

Tallinna Linnamuuseumi uudiskirja „Laegas“ esimene number

Muuseumi mitmekülgset tegevust kajastava ajakirja algatamise mõte ei ole väga uus, vaid mõlkunud muuseumitöötajate mõtetes juba mõnda aega. Teoks sai see siiski alles nüüd ja loodetavast ei jää esimene number mitte ainukeseks pääsukeseks. Ajakiri püüab anda süvendatud ülevaate juba avatud või alles avatavatest näitustest ja ekspositsiooniuuendustest, erilist tähelepanu on pööratud haridusprogrammide ja loengusarjade tutvustamisele, valgustamist leiavad nii erinevad projektid kui ka muuseumitöö varjatum pool-töö museaalidega. Huvitav ja inforikas on uudiskiri kindlasti nii lapsevanemale, pedagoogile kui ka ajaloohuvilisele. Head lugemist!

TALLINNA LINNAMUUSEUMI KALENDER 2015

Ilmunud on Tallinna Linnamuuseumi 2015 aasta kalender, mis on koostatud muuseumi fotokogu põhjal!

Kalendris on vanad Tallinna vaated, mis koostatud rahvusvaheliselt tuntud Eesti fotograafi Charles Borchardti (1834-1892) Tallinna vaadetega fotoalbumi „Album von Reval“ põhjal. Albumi fotod on pildistatud ja välja antud 1880ndatel aastatel.

Saksa juurtega Lätis sündinud Carl Amandus (Charles) Borchardt (1834-1892) avas fotostuudio Tallinnas 1850. aastatel. Borchardt pildistas portreid, Tallinna kirikute interjööre ja linnavaateid ning koostas raudteejaamade albumi. 1858. aastal avas ta esimese kohaliku fotograafina Tallinnas fotonäituse. Borchardt saavutas esimese Eestis tegutsenud fotograafina ka rahvusvahelise tuntuse. Tema etnograafiline kollektsioon rahvarõivais eestlastest “Eesti tüübid” saavutas 1867. aastal Moskvas toimunud ülevenemaalisel etnograafia näitusel hõbemedali. “Album von Reval” on pildistatud ja välja antud 1880. aastatel. Käesolev kalender hõlmab valikut algselt 22 pealinna vaatest koosnevast albumist, mis on hoiul Fotomuuseumis. Muuseumis ekspositsioonis saab tutvuda ka teiste Borchardti töödega.

Kalendrit on võimalik osta Fotomuuseumist, Tallinna Linnamuuseumi peamajast, ja teistest linnamuuseumi filiaalidest. Kalendrit on müügil soodsa hinnaga (3.80 EUR) piiratud arv


TALLINNA VÄIKETÖÖKODADE KRISTALL 1935 – 1940

Väljaanne tutvustab tallinnas 1930. aastate II poolel tegutsenud vähetuntud kristallilihvimise töökodasid, kus kaunistati enamasti välismaalt sissetoodud kristallitoorikuid välismaiste mustrite eeskujul.

Albumiosa annab ülevaate viie kristallilihvimise väiketöökoja tänaseks harulduseks muutunud toodangust kaubamärkidega “Geve Kristall”, “Ippe Kristall”, Briljant”, “Aare”, “Tinakristall A. Amos”

Eesti ja inglise keeles. Autor Urve Mankin, kujundaja Anne Järvpõld, fotograaf Jaan Künnap.

KINK KAUNISTAB

Kinkeformaadis 88-leheküljeline näitusekataloog sisaldab ehete ajalugu, erinevate inimeste meenutusi ehete kinkimise kohta ning ülevaadet kinkimise teoreetilistest aspektidest. Rikkaliku fotomaterjaliga varustatud kataloog on eesti ja inglise keeles. Koostajad Maarja Merivoo-Parro ja Kadri Nigulas

EESTI RAHVUSLIK NAHAKUNST 1918-1940 TALLINNA LINNAMUUSEUMI KOGUDES

Kataloog annab ülevaate maailmasõdade vahelise Eesti olulisematest nahakunsti töökodadest ning neis valmistatud esemetest, mis on jõudnud Tallinna Linnamuuseumi kogudesse. Fotosid ning museaalide loendit sisaldav 64-leheküljeline kataloog on eesti ja inglise keeles. Koostaja Ene Heimvell

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.