Neitsitorni muuseumikohviku kolmanda e. rüütlikorruse ehe klaasvitriinis - ehtne kürassiir sai kiivri!

Tegemist on koopiaga XVII sajandi kuulsast raskeratsaväelase kiivrist. Peakaitse algkuju jõudis Euroopasse läbi ungarlaste Ottomani türklastelt. 
Nimetatakse kiivrit idamaise algallika järgi Zischägge (saksa keeles) või ungari potiks, Pappenheimi kiivriks. Ja ka iseloomuliku kuklakaitse järgi vähja või homaari-saba kiivriks. 
Kiiver sai XVII sajandil populaarseks pea kõikjal Euroopas, sellega sõditi 30-aastases sõjas ja Inglise kodusõjas. 
Soomustatud raskeratsaväelasele – kürassiirile – kelle seljas oli juba ligi 25 kilo kaaluv raudrüü, oli seda tüüpi kiiver kergem lahingus kanda, ja nägemistki piiras vaid kitsas ninakaitse.

Hea uudis!

Neitsitorni Rüütlikorruse kürassiiri originaalturvistik 17. sajandist sai täienduse veel ühe eksponaadi näol.

Tegu on 17. saj Pappenheimi tüüpi käepidemega mõõga koopiaga.

Suured tänud sepp Raivo Pajule, kes selle meisterliku taiese valmis sepistas!

Näitus “MAGUS KAUP. Tallinna maiustusetootjad 1918−1940″


13. märtsil 2015 avati Neitsitorni muuseumkohvikus näitus „MAGUS KAUP. Tallinna maiustusetootjad 19181940“.

Tallinna magusatootmise ajaloost tutvustatakse ennesõjaaegseid Tallinna suurimaid maiustustetootjaid, välja on pandud ka väiksemate tootjate pakendeid.

Eesti Vabariigi iseseisvusaastad (1918−40) oli Eesti magusatööstuse kuldne aeg, tegutses mitmeid ettevõtteid peamiselt Tallinnas, aga ka mujal Eestis. Tallinna suurimad ja tuntumad magusatootjad olid Kawe, Ginovker, Brandmann ja Klausson, neile pakkusid konkurentsi mitmed väiksemad, nagu pika ajalooga G. Stude, Riola, Efekt, Endla, Eelis, Soliid jt. Kõik need ettevõtted panustasid suuresti reklaami ning magusapoodide väljanägemisse, sama suurt rõhku pandi ka maiustuste tootekujundusele. Et maiustused olid menukad igas vanuses inimeste seas, tingis lai turg ja mitmekesine ostjaskond pakendite avara teemavaliku.

Näitusel esindatud šokolaadikarpide ja -tahvlite pilkupüüdvad ümbrised, martsipanivormid, kommipaberid ning ettevõtete reklaamid kõnelevad meile möödunud aegade moest, maitsest ja vahelduvatest stiilidest. Muuhulgas saab teada, millise ettevõtte esinduspoes töötas kunagi pilgupüüdjana Eesti iluduskuninganna 1929 Meta Kelgo.

Linnamuuseumi, ajaloomuuseumi ja Kalevi muusemi kogudest pärit väljapanekut täiendab arhiivmaterjalidel põhinev lühifilm Tallinna maiustusetootjatest.

Täname: Otto Kubo, Ruth Roht,  AS Kalev ja martsipanimuuseumituba, Eesti Ajaloomuuseum

Näituse kuraatorid: Toomas Abiline, Edith Ulm

Kujundaja: Anne Järvpõld

Filmi autor: Igor Ruus

Lisainfo: Toomas Abiline, tel. 55 591 117

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.